Večerna zabava je gostila 200 izbrancev, seveda, kronane glave ter prijatelje Meghan in Harryja, ki sta se do prizorišča pripeljala v sinje modrem jaguarju z registrsko tablico 190518, torej je nosila datum njunega poročnega dne. Vsi pogledi so bili znova usmerjeni proti nevesti, ki je navdušila še z eno razkošno kreacijo, tokrat mojstrovino Stelle McCartney, pozorno oko pa je opazilo pomemben, a nadvse dragocen detajl: razkošni prstan z akvamarinom, ki ga je nekoč nosila princesa Diana.



Nevesta, ki je polovico poti do oltarja prehodila sama in nadvse samozavestno, pa je zbrane pozneje navdušila tudi z govorom – gostov torej niso nagovorili samo ženinov priča, princ William, gostitelj, princ Charles, in srečni princ Harry, Meghan je namreč postala prva nevesta v britanski zgodovini, ki je pogumno nastopila pred navzočimi in jih navdušila s svojimi modrimi in zanesljivo izvirnimi mislimi. Svatje so se potem zabavali pozno v noč, ki se je končala z razkošnim ognjemetom v poklon mladoporočencema.



Poglejmo si še nekaj zanimivih številk, ki so zaznamovale zgodovinski dan. Tega sicer poznavalci in kritiki opevajo kot nepozabnega, čudovitega in pomemben ter velik korak proti sodobni monarhiji, ki je včeraj prestopila pomemben prag in ne le sprejela, temveč široko objela večkulturnost v svoji družbi. Toda ciniki že opozarjajo, da jih je takšen nepotreben cirkus stal preveč dragocenih milijonov. Roko na srce, končne številke so res osupljive: za kar 35 milijonov evrov naj bi spektakel olajšal britanski dvor in davkoplačevalce. Za primerjavo, Kate in princ William sta se poročila v prestolnici pred sedmimi leti, a je njuna ohcet, čeprav nič manj razkošna in odmevna, stala deset milijonov manj. 



Zakaj? Tokratni varnostni ukrepi naj bi bili mnogo ostrejši in zaradi nemirnih razmer po svetu še strožji kakor pri ženinovem bratu, čeprav je ta mnogo bliže prestolu kakor mlajši Harry: oboroženi policisti, ostrostrelci na strehah, vojaki, letalske sile, psi, visoke ograje, ki so obdajale prizorišče, patruljna vozila, varnostniki, telesni stražarji in tajni agentje, ki so se pomešali med navadne smrtnike, in še in še … Varovanje kraja, kjer prebiva 35.000 ljudi, a v katerega se je v soboto nagnetlo še dodatnih dobrih 100.000, pač zahteva posebno logistiko in napor, vse to pa naj bi zneslo dobrih 32 milijonov evrov. Torej sama obred in ohcet v višini slabih treh milijonov niti nista tako osupljiva, če upoštevamo, da se je poročila kronana glava.



Še nekaj zanimivih številk: 53.000 evrov je stala limonova torta z bezgovimi cvetovi, ki jo je izdelala Violet Bakery iz Londona, približno 115.000 evrov so kraljevi odšteli za cvetje, ki je dalo nepozaben pečat poročnemu obredu, 320.000 evrov naj bi stal večerni sprejem v graščini Frogmore, okoli 350.000 evrov pa Givenchyjeva poročna obleka. No, britanski dvor bo pokril stroške obreda, cvetja in obeh sprejemov, davkoplačevalci pa bodo znova potegnili najkrajšo – doletel jih je namreč vrtoglavi račun za varnost. A glede na evforijo, ki je vladala včeraj na Otoku, lahko sklepamo, da se jih prav veliko ne bo pritoževalo. Vsekakor pa je dobro, da je nevesta moderna in samozadostna ženska, saj bo poročno obleko menda plačala – sama.