V teh krajih na Hrvaškem je morje trenutno najtoplejše
Vrhunec turistične sezone na Hrvaškem predstavljata meseca julij in avgust, in to z dobrim razlogom. Tedaj je namreč vreme najbolj sončno in vroče, morje pa najtoplejše (včasih skoraj preveč). Vendar pa mesec junij ob hrvaškem morju, ko voda še ni tako prijetna za ležerno namakanje, ni nujno slaba izbira. Takrat namreč še ni najhujše gneče, nekateri kraji pa se lahko pohvalijo z bolj toplim morjem kot drugi.
Iščite zalive na celini
Načeloma velja, da je temperatura morja višja, južneje kot greste, a lahko vreme in morski tokovi to pravilo prilagodijo po svoje. V juniju naj bi bila severneje ležeča Istra denimo toplejša od nižje ležeče Dalmacije.
Prav tako lahko vodo ohladijo poletne nevihte in vetrovi, vendar se pri tem običajno spremeni le površina morja, medtem ko v globini temperature ostajajo enake. Na Hrvaškem imamo tudi srečo, do so morski tokovi pretežno topli in tečejo od juga proti severu ter tako ustvarjajo prijetno klimo.
Se pa največja razlika v temperaturi morja na Hrvaškem pozna, kje se kopate. V zalivih je morje toplejše, na plažah, ki imajo pogled na odprto morje, pa bo voda hladnejša. Prav tako je morje običajno toplejše ob hrvaški celini, medtem ko je na otokih nekoliko bolj hladno (a ne nujno, več o tem v nadaljevanju).
Na celini se lahko z najvišjimi povprečnimi temperaturami morja v zadnjih desetletjih pohvalijo Dubrovniku, Crikvenica, Zadar, Opatija in Pula, je pa tudi nekaj otokov, kjer so hidrologi v zadnjih desetletjih izmerili najvišje temperature morja. To so Rab, Mljet in Lastovo, izredno toplo morje pa je tudi v krajih Malinska na otoku Krk in Mali Lošinj na otoku Lošinj.
Razlika med zrakom in morjem
Ko izbirate popoln kraj za kopanje, bodite pozorni tudi na temperaturo zraka. Ta lahko bistveno vpliva na vaš občutek mraza med namakanjem. Bolj blizu sta si morje in zrak po temperaturi, manj vas bo zeblo, in nasprotno, večja, kot bo razlika med njima, bolj sveža se vam bo zdela voda.
Če načrtujete dopust, imejte v mislih, da so med najtoplejšimi hrvaškimi kraji v zadnjih desetletjih bili Šibenik, Split, Abrami, Imotski, Hvar, Ploče, Rab, Senj, Lastovo in Mali Lošinj.
PREBERITE ŠE -> Najlepša plaža na Jadranu je na tem malem hrvaškem otoku
Kakšne so trenutne temperature?
Junijsko povprečje temperature morja na Hrvaškem je 22 stopinj Celzija, in v zadnjih dnevih maja so v nekaterih krajih že presegli to številko, kar bi lahko obetalo še bolj prijetno kopanje v prihodnjih tednih.
Če se boste na pot podali že ta konec tedna, pa vam lahko zaupamo, da je hrvaško morje glede na včerajšnje temperature najtoplejše v krajih: Cavtat, Rovinj, Pula, Šibenik, Rab, Krk in Komiža – v vseh teh krajih ima že 22 stopinj Celzija.
Še nekoliko toplejša sta slani jezeri Malo in Veliko jezero na otoku Mljet, ki imata trenutno že čez 23 stopinj Celzija in sta prav tako primerna za kopanje.
V kolikor ne prenesete mrzle vode, pa se raje izognite letoviščem Novi Vinodolski in Senj, saj je v njih voda trenutno 20 stopinj Celzija, podobno kot na slovenski Obali.
PREBERITE ŠE -> Prebrisan trik, kako pregnati komarje s svojega vrta
Preberite še:
Onaplus
Postanite naš naročnik, berite kakovostne vsebine z izključno avtorskimi članki. Prvih 7 dni je dostop brezplačen.