Se zmerno gibate najmanj 150 minut na teden ali pa 75 minut intenzivno? Kar 27,5 odstotka svetovne populacije zanemarja zdravstvena priporočila in s tem nevarno ogroža svoje zdravje, so zaskrbljeni pri Svetovni zdravstveni organizaciji.



Drugi dejavniki tveganja so k sreči v upadu, ugotavljajo strokovnjaki, toda pri telesni dejavnosti smo čedalje slabši – po podatkih poročila v publikaciji The Lancet Global Health, ki temelji na 358 študijah, ki so jih izvedli med 1,9 milijona ljudmi v 168 državah, so naravnost porazni v Nemčiji, ZDA, Argentini, Braziliji in na Novi Zelandiji, zelo slabi telovadci so tudi v Kuvajtu, Savdski Arabiji, Iraku ter Ameriški Samoi. Kot kažejo podatki, so v bogatih državah ljudje preprosto preveč razvajeni – prosti čas najraje presedijo, pa tudi sicer so vajeni motoriziranih prevoznih sredstev. V revnejših državah so ljudje dejavnejši, saj tako delo kot transport še vedno zahtevata več mišične moči – tako imata najmanjši delež telesno nedejavnega prebivalstva Uganda in Mozambik, po zgolj šest odstotkov, poroča STA, izboljšali pa so se tudi na Kitajskem, kjer so od leta 2001 občutno spremenili svoj življenjski slog in zaživeli med dejavnostmi na prostem.



Sicer je v povprečju v državah z visokimi prihodki telesno nedejavnih 37 odstotkov prebivalcev, v državah s srednje visokimi prihodki 26 odstotkov, v tistih z nizkimi prihodki pa 16 odstotkov. Poročilo še ugotavlja, da so ženske v številnih družbah mnogo manj telesno dejavne od moških, še zlasti v Srednji Aziji, na Bližnjem vzhodu, Severni Afriki in Južni Aziji. Temu naj bi še vedno botrovale družbene, kulturne in okoljske ovire, saj je mnogim ženskam v prostem času telesna dejavnost onemogočena. V Sloveniji je nezadostno telesno dejavnih od 20 do 30 odstotkov moških in od 30 do 40 odstotkov žensk.