Svet je zajela paleo dieta, t. i. low carb prehranjevanje, ketogeno prehranjevanje pa še kakšno ime bi našli za jedilnik, ki temelji predvsem na maščobah in beljakovinah, ogljikovih hidrati pa so zastopani v zelo majhnih količinah ali pa jih sploh ni. Toda 25-letna študija, v kateri je sodelovalo kar 15.400 Američanov, je potrdila, da so tudi ogljikovi hidrati izjemno dragoceni za telo in tudi nenadomestljivi: s svojimi vlakninami preprečujejo številne nevarne bolezni in ustvarjajo zdravo presnovno ravnovesje.



Seveda ne smemo pozabiti, da niso vsi ogljikovi hidrati enaki: enostavni iz rafiniranih živil so seveda škodljivi, povzročajo debelo, sladkorno bolezen itn. Polnovredna živila pa so nedvomno med ključnimi sestavinami zdravega jedilnika, poudarjajo strokovnjaki. Ti so ugotovili, da so osebe, ki so približno polovico vsakdanjega jedilnik sestavile iz polnovrednih ogljikovih hidratov, živele bolj zdravo in kakovostno, sploh po petdesetem letu. Uživanje velike količine testenin, slaščic in sladkanih pijač občutno krajša življenjsko dobo, tako pa tudi pogosto uživanje mesa, poudarjajo strokovnjaki – tudi za štiri leta!



Seveda pa je prehranjevanje z več maščobami sprejemljivo, če so te rastlinskega izvora: če zamenjamo meso z avokadom in oreški, bomo telo nagradili z dragocenimi viri energije, prav tako si bomo občutno pomagali, če bomo ob ustaljenem jedilniku redno uživali veliko sadja in zelenjave.