Začeti novo leto z zaobljubami ni sveža pogruntavščina kapitalizma novega veka. Resda je danes veliko bolj živa na zahodu, kot na vzhodni hemisferi sveta, a tradicija je pravzaprav stara več tisočletji. Že stari Babilonci so se ob pričetku vsakega novega leta bogovom zaobljubili, da povrnejo dolgove in izposojeno družbi. Rimljani so zaobljube naslovili na boga Janusa, po katerem se je kasneje poimenoval tudi prvi mesec v letu. Srednjeveški vitezi pa so že v času božiča sklenili 'zaobljubo pava', s katero so obnovili svojo zavezanost k viteštvu.

Zaobljube so postale izredno priljubljene v času velike gospodarske krize v Ameriki. V 30. letih 20. stoletja, je na novega leta dan kar četrtina odraslih Američanov sklepala zaobljube, da preobrnejo svoje življenje na bolje. In ko so se časi ekonomsko izboljšali? So želje po korenitih spremembah rastle. Študije, ki so jih opravljali v zadnjih dveh desetletjih prejšnjega stoletja, so pokazale, da od 40 do 50 odstotkov Američanov sprejema novoletne zaobljube.  

Kakšne zaobljube pa so to bile? Zdi se, da se tudi od babilonskih dni niso kaj prida spremenile. Sicer smo na seznam dodali nekoliko bolj samovšečne, kot so izguba teže in prenehanje grizenja nohtov, a ostali priljubljeni cilji ostajajo enaki. Ljudje si želimo:

  • izboljšati finančno stanje, racionalno ravnati z denarjem in se izogibati dolgov
  • postati bolj aktivni
  • opustiti nezdrave navade in sprejeti zdrav življenjski slog
  • se posvetiti karieri, najti boljšo službo ali pridobiti boljšo izobrazbo
  • izboljšati duševno zdravje, misliti pozitivno in se naučiti bolje spopadati s stresom
  • postati dobrodelni, pomagati družbi in ljudem okrog nas
  • izboljšati lastno socialno noto, postati bolj odprti in prijazni ter uspešni v sklepanju novih prijateljstev
  • posvečati več časa in pozornosti družini in ljubljenim osebam
  • več potovati
  • utrditi svojo vero

Pozitivne želje skratka, ki naj bi jih z zaobljubami res učinkoviteje dosegali. Tako je vsaj razkrila študija, ki jo je Univerza v Bristolu opravila leta 2007. Čeprav so številke na prvi pogled pokazale neuspešnost, kar 88 odstotkov tistih, ki so sklepali novoletne zaobljube, se jih namreč kmalu ni več držalo, pa je postavljanje ciljev dobre rezultate prinašalo kar 22 odstotkom moškim. Ženske takšen sistem doseganja majhnih zaporednih ciljev ni preveč ganil, so ugotovili v raziskavi. V 10 odstotkih so se bolje odrezale le, če so svoje zaobljube obelodanile in delile napredek s prijateljicami. 

Kaj pa ste letos sklenili vi? Ste cilje zapisali na kos papirja in ga pritrdili na vidno mesto? Droben nasvet: če je vaša novoletna zaobljuba, da preživite manj časa na družbenih omrežjih (zelo pogosta želja ljudi danes), je morda pametno, da svojih dosežkov ne objavljate na Facebooku, Instagramu in Twitterju.