To je hrvaški biser, ki mu pravijo tudi zlati otok

3.6.2022

Otok Krk se ponaša s čudovitimi plažami, blagim podnebjem, številnimi možnostmi za rekreacijo, kraško jamo, zdravilnim blatom in najožjo ulico na svetu.


Otok Krk je drugi največji hrvaški otok, ki nam je hkrati najbližji. S celino ga povezuje Krški most. V času antike so ga zaradi številnih naravnih lepot imenovali tudi »zlati otok«. Njegovo največje mesto in hkrati upravno središče je mesto Krk. Večja naselja na otoku so še Baška, Malinska, Njivice in Punat. V primerjavi z drugimi hrvaškimi otoki je Krk precej gozdnat, saj gozd prekriva skoraj tretjino njegove površine. Njegov najvišji vrh je Obzova, ki se nahaja na 569 metrih nadmorske višine. Ena izmed naravnih znamenitosti Krka je tudi kraška jama Biserujka, v kateri domuje endemitski rakec.

Otok Krk se lahko pohvali s številnimi dih jemajočimi plažami, večina pa je označena z modro zastavo, kar nakazuje na odlično kakovost kopalne vode. Za otok je značilno blago podnebje, glede na število sončnih dni pa ta spada med najbolj sončne predele Evrope. Na Krku so urejene številne pešpoti in kolesarske steze, tukaj pa lahko svoj raj najdejo tudi potapljači. Na svoj račun bodo prišli tudi gurmani, saj je na otoku na voljo bogata ponudba specialitet, pri čemer prevladujejo ribe, morski sadeži, škampi, ovčji sir, pršut in olivno olje. Če ste se odločili, da boste poletni dopust preživeli na Krku, vam podajamo nekaj idej, katere zanimive točke je vredno obiskati. 

Foto: Pablo Debat/Shutterstock


Jama Biserujka

Jama Biserujka, ki meri 110 metrov v dolžino, je edina kraška jama na otoku. Po velikosti in naravnih pojavih se sicer ne more primerjati z našimi veličastnimi kraškimi jamami, vseeno pa gre za zanimivo točko, kjer se lahko ohladite v času poletne vročine. V njej je namreč konstantna temperatura okoli 12-14 stopinj Celzija. Ponaša se z zbirko stalaktitov, stalagmitov in kalcitnih stebrov. V jami prebiva tudi rakec vrste Krčka špiljska babura. Gre za endemitsko vrsto, kar pomeni, da je jama Biserujka edini habitat, kjer ga lahko najdemo.

Za dostop do jame se je treba najprej zapeljati do vasi Rudine, od koder vas smerokazi usmerijo do parkirišča. Od tod do jame je še 100 metrov hoje. Jamo si je možno ogledati samostojno ali ob spremstvu vodiča. Vstopnice je možno kupiti v hiški, ki se nahaja pred vhodom. Jama je dobro osvetljena, fotografiranje z bliskavico pa je prepovedano.

Biserujka je edina kraška jama na otoku. Foto: Andreas Rose/Shutterstock

Vrh Obzova

Vrh Obzova se dviga nad dolino Baške in velja za najvišjo točko otoka. Nahaja se na 569 metrih nadmorske višine. Vrh je skalnat, z njega pa se odpira lep pogled na okoliške in tudi nekoliko bolj oddaljene otoke. Najkrajša pot do vrha vam bo vzela uro in pol. Gre za lahko pohodno pot, ki je ves čas dobro označena z markacijami.

Najprej se z avtom usmerite proti Baški, pri čemer boste dospeli do prelaza Treskavac. Kmalu boste opazili table, ki nakazujejo na izhodišče za vzpon na vrh. V njihovi bližini lahko parkirate. Od tabel vas bo pešpot najprej vodila po makadamski cesti, ki je občasno asfaltirana. Hoja med nizkimi borovci vas bo po 15 minutah pripeljala do ograje, od tod dalje pa sledite markacijam.

Obzova je najvišji vrh Krka. Foto: Matevz Lavric/Shutterstock

Blatna kopel v zalivu Soline

V naselju Čižići se nahaja majhen zaliv Soline s plažo, ki se ponaša s črnim blatom. To naj bi imelo zdravilne učinke. Prav zato se številni obiskovalci odločijo, da se z njim namažejo po celem telesu, počakajo, da se posuši, nato pa ga sperejo tako, da se okopajo v morju. Tukajšnje zdravilno blato se imenuje peloid, uporabno pa naj bi bilo pri zdravljenju revmatičnih in kožnih obolenj, osteoartritisa, išiasa in pri ginekoloških težavah. Pozitivne učinke naj bi imel tudi na videz kože. Zdravilne učinke črnega blata so začeli preučevati že leta 1965, pobudo za to pa je dala takratna zdraviliška talasoterapija v Crikvenici.

Črno blato, ki se nahaja v naselju Čižići, naj bi imelo zdravilne učinke. Foto: schusterbauer.com/Shutterstock

Vela plaža v Baški

Vela plaža je ena najdaljših in hkrati najbolj priljubljenih plaž na Jadranu, zato jo v sezoni obiščite le, če vam gneča ni odveč. Je naravna, polkrožna prodnata plaža, ki lahko sprejme nekaj tisoč kopalcev. Njena glavna pomanjkljivost je, da na njej skoraj ni naravne sence. Če vas sončna pripeka ne navdušuje preveč, si boste morali pomagati s senčniki, ki si jih lahko skupaj z ležalniki izposodite na licu mesta. Na plaži je tudi pestra ponudba rekvizitov za različne vodne športe, v okolici pa se nahajajo številni bari in restavracije.

Ena najdaljših in najbolj priljubljenih jadranskih plaž. Foto: Peter Polic/Shutterstock

Otoček Košljun

Otoček Košljun se nahaja nedaleč od Krka in je kljub svoji majhnosti (njegova površina znaša zgolj 0,06 kvadratnega kilometra) vsekakor vreden pozornosti. Gre za kulturni spomenik, ki je porasel z bujnim sredozemskim gozdičkom. Kljub majhnosti območja pa lahko na njem najdemo kar 540 rastlinskih vrst. Na njem stoji samostan muzej, v katerem prebiva nekaj menihov. V muzeju si je možno ogledati odlična dela sakralne umetnosti, zaidemo pa lahko tudi v tamkajšnjo knjižnico, ki se ponaša z zbirko 30.000 knjig. V samostanskih prostorih se nahajajo tudi štiri tematske razstave: arheološka, sakralna, etnografska in naravoslovna. Otoček boste najlažje obiskali, če boste v Punatu najeli enega izmed taksi čolnov. Na tak način ga boste dosegli v 15 minutah.

Otok Košljun je kulturni spomenik, na njem pa lahko najdemo tudi 540 rastlinskih vrst. Foto: xbrchx/Shutterstock

Naselje Vrbnik

Vrbnik je eno najstarejših naselij na otoku, hkrati pa velja za eno najbolj slikovitih, saj je zgrajeno na 48 metrov visoki skali, od koder se odpira izjemen razgled, odlikujeta pa ga lepa pokrajina in avtohtona arhitektura. Vrbnik velja za miniaturno mesto z majhnimi trgi, starimi hišami ter z ozkimi in nekoliko kaotično razporejenimi ulicami. V njem živi približno 1000 prebivalcev. Pomembna atrakcija naselja je ulica, ki velja za najožjo na svetu, saj v najožjem delu meri le 43 centimetrov. Za pomembnejšo arhitekturno zanimivost velja Župnijska cerkev, ki je bila zgrajena med 15. in 16. stoletjem. Naselje Vrbnik se sicer lahko pohvali tudi z veliko zbirko knjig.

V naselju Vrbnik se nahaja najožja ulica na svetu. Foto: Svetlana Beleacov/Shutterstock


Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij ONAPLUS.SI Logo

Zakaj imamo v uredništvu One radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE