Detoksikacija pomeni »le« zmanjšanje zakisanosti telesa, ki nastane, ko smo pretiravali s hrano. Kako telo spraviti v ponovni pogon na zdrava goriva, pa je bistveno bolj preprosto, kot si mislimo. Katja Mrzel, nutricionistka, ljubiteljica presne hrane, ustanoviteljica Zelenega ponedeljka in nasploh ženska, ki si želi, da bi ljudje bolj zavzeto pogledovali v vsebino svojih krožnikov, pravi, da stanje zakisanosti najbolje pozdravimo z uživanjem presne hrane, ki je alkalna: »Veliko naredimo, če v jedilnik začnemo vnašati velik delež sveže hrane (smutije in solate oziroma na splošno presna živila) ter da zraven pijemo zadosti tekočine.«

Praksa pripravljanja smutijev mnogim ni več tuja, razlike se pojavljajo le pri tem, kaj kdo vanje umeša. Najbolj priporočljivi so, pravi Mrzelova, tisti, v katere vnesemo veliko zelenega. »Zelena listnata zelenjava po Victorii Boutenko (avtorica knjige Zeleno za življenje) najbolj razstruplja. Zeleni smutiji naj vsebujejo listnato zelenjavo in ne gomoljev, škrobnate zelenjave ... Kašasti sokovi so izvrstni zato, ker jih užijemo z vsemi vlakninami.«




Slastni regrat

Živila, ki pospešujejo razstrupljanje, so motovilec, ohrovt, peteršilj, rdeča pesa, ingver, alge, ječmenova trava, kokosova trava, dajkon, topinambur (ti dve zvenita eksotično, vendar dobro uspevata tudi pri nas), semena chia. »Ne pozabimo tudi,« pravi Mrzelova, »na živila grenkega okusa, ki so še prav posebno učinkovita. To so radič, cikorija, rukola, artičoke ... In regrat, na primer. Čudežno je, kako so vrtnine, ki zrastejo prve po zimi, tiste, ki imajo najbolj razstrupljevalni učinek. Prav tako beluši! Narava tako uredi, da nam, potem ko zima pusti sledi v našem telesu, prve zelene rastline, ki zrastejo, najbolj pomagajo, da očistimo strupe iz našega telesa.«



Začutite se

Zagotovo vsak človek ve, kdaj se v svojem telesu ne počuti tako dobro, kot bi se moral, čeprav so težave, ki nakazujejo na zakisanost telesa, različne. »Prve, ki jih prepoznamo,« pravi Katja Mrzel, »so želodčne težave, ko nas napihuje, se nam spahuje, ko začutimo, da se nam dviga kislina. Zakisanost pripelje tudi do utrujenosti, slabega počutja, glavobola in padca odpornosti.« Potemtakem ni razloga, da si ne bi pomagali, če lahko. Sploh če je treba spremeniti »samo« hrano. Ni treba dolgo, da zaznamo prve rezultate. »Včasih se celo zgodi – če je telo močno zakisano/zastrupljeno – da se, ko se odločimo za radikalno čiščenje, na začetku počutimo še slabše. Strupi se začnejo izločati, lahko celo dobimo izpuščaje, mozolje,« pojasni Mrzelova. »In potem se lahko odločimo, da post ni za nas, in odnehamo, ali pa vztrajamo še nekaj dni, da se telo umiri in vzpostavi ravnovesje. Najbolje pa je seveda, da prehrane ne spremenimo samo za en teden, temveč da poskušamo za stalno vnesti čim več zelenih (in pisanih) zelenjavnih živil, presnih seveda. Vsem priporočam, da pri vsakem obroku jedo veliko solate, tudi zaradi tega, da na njen račun pojedo manj drugega. To je eden od izvrstnih načinov dolgoročnega nadzorovanja telesne teže. Smutiji so odlični za malico, zajtrk, prigrizek, ko nekaj bi. Takrat je najbolje, da zaužiješ nekaj zdravega, osvežilnega, kar te poteši in napolni z energijo, ti da občutek, da si nekaj pojedel.«




Presno slastno


V času razstrupljanja se moramo prav tako odpovedati uživanju sladkorja in vseh prečiščenih, rafiniranih živil na sploh. Kavo nadomestimo s čajem, se odpovemo nikotinu in alkoholu. Morda se sliši težko, a telo nam bo hvaležno. Razstrupljanje telesa je namreč povezano z večjo jasnostjo razmišljanja in splošno pronicljivostjo, je prepričana tudi Mrzelova: »Očiščeno telo zelo burno reagira na vnose nezdrave hrane, zato je to priložnost za korenite spremembe prehranskih navad. Če nas telo opozori, da mu določeno živilo ne ustreza, mu prisluhnimo in to živilo izločimo iz jedilnika.« In če želite zelo kratka navodila za boljše življenje: »Dober in dosegljiv cilj za ljudi, ki se odločajo za zdravo prehrano, je vsaj 50 odstotkov zaužitih kalorij na dan v obliki presnih živil, kot so smutiji, solate, sadni in zelenjavni prigrizki. Razstrupljanje naj bo povezano z veliko gibanja na svežem zraku. Spodbujajo ga še kopeli z dodatkom soli in gline ali suho ščetkanje kože.«