Po nedeljski in ponedeljkovi uspešni reševalni akciji, ko so na prostost potegnili osem dečkov, so s tvegano nalogo nadaljevali danes, v upanju, da rešijo še preostalih pet ujetnikov 13-članske nogometne ekipe. To jim je sedaj uspelo, pravijo sodelujoči v akciji, član tajske kraljeve mornarice je sporočil, da so vsi štirje dečki s trenerjem že preplavali poplavljene predele jame in prišli na prostost. Trener se sicer nahaja še v tretji jamski dvorani, kjer so reševalci postavili tabor, a bo tudi on kmalu na svežem zraku. 



Vseh 13 žrtev so pred težko potjo, ki je vključevala tudi nevarno potapljanje, omamili z blagim pomirjevalom, saj so se reševalci bali, da jih v vodi zgrabi panika, kar bi lahko bilo usodno za potek misije. Pomirjevala jim je odmeril avstralski anestezist Richard Harris in rešitev je resnično obrodila sadove. Za potop so jim nadeli tudi neoprenska oblačila in potapljaške maske, ki so jim pokrile celoten obraz, tako da so jih lahko brez težav in zahtevnega urjenja pod vodo vodili na varno. 



V današnji akciji, ki se je pričela okoli 5. ure zjutraj po srednjeevropskem času, je sodelovalo 19 jamarskih potapljačev z različnih koncev sveta. Sprva so nameravali rešiti le štiri dečke, a so se nato velikopotezno odločili s seboj vzeti še trenerja, saj ga niso želeli pustiti v jami samega. Pričakovali so tudi, da bodo vse žrtve v hladnem in vlažnem okolju jame zbolele za pljučnico, a so k sreči mlade nogometaše našli v veliko boljšem zdravstvenem stanju, kot so se bali. Strokovnjaki pravijo, da gre zahvala njihovi mladosti, saj so njihovi organizmi veliko bolj odporni na šok, ki so ga doživeli. Osem, ki so jih rešili včeraj in predvčerajšnjim že počiva v bolnišnici mesta Chiang Rai, tja bodo sedaj odpeljali še preostale. Vsi se sicer počutijo dobro, nimajo vročine in normalno komunicirajo. Le dva imata manjše težave s pljuči, najverjetneje gre za pljučnico, in ju zdravijo, so sporočili z ministrstva za zdravje. Otroci bodo morali v bolnišnici, kjer so nameščeni v ločenih sobah, preživeti še najmanj teden dni, preden jih bodo odpustili v domačo oskrbo.



Usoda 13 mladih članov nesrečne nogometne ekipe, ki se je ujela v naravno past, je že prejšnji teden ganila cel svet, na nevarni misiji so jim na pomoč priskočile mnoge države, s svojim znanjem in tehnologijo pa so Tajcem želele pomagati tudi tuje znane osebnosti. Ustanovitelj Tesle Elon Musk je s svojo minipodmornico v jamo danes zjutraj prispel do omenjene jame, a so reševalci ugotovili, da jim iznajdba v tokratni misiji ne bo pomagala. "Čeprav je njihova oprema tehnološko sofisticirana, se ne sklada z našo misijo v jami,"je pojasnil vodja reševalne misije Narongsak Osottanakorn. Musk je po tej odločitvi na Twitterju objavil fotografije iz jame, zraven pa pripisal, da bodo podmornico prepustili Tajski, če jo bodo morda potrebovali kdaj v prihodnosti. 


Foto: Elon Musk/Twitter