Prirojeno znamenje

Pri vaši deklici gre skoraj gotovo za obliko prirojenega znamenja. Glede na vaš opis prideta v poštev predvsem dve možnosti. Prva je nevus depigmentosus, ki ga poznamo tudi pod imenom nevus achromicus. To je redko znamenje, ki je lahko vidno že ob rojstvu, pogosteje pa postane očitno šele v zgodnjem otroštvu, še posebno če ima otrok svetlo polt. Največkrat nastane na trupu kot svetlejša, nepravilno oblikovana lisa, velika nekaj centimetrov, ki je stabilna – to pomeni, da se ne spreminja po obliki, le raste skupaj z rastjo otroka. V predelu lise je manj pigmentnih celic melanocitov, ki tvorijo kožni pigment melanin (ta povrhnjico obarva rjavkasto), oziroma so ti melanociti drugačni kot drugje v koži in v povrhnjico predajajo manj melanina. To je vzrok za svetlejše obarvanje kože na predelu nevusa. Razen manjše vsebnosti pigmenta melanina je koža na delu nevusa povsem normalna in zdrava, zato zdravljenje ni potrebno. Potrebna pa je zaščita pred sončnimi žarki, saj manj melanina v koži pomeni slabšo naravno zaščito tega predela pred soncem.

Druga možnost je nevus anemicus, ki je tudi redko prirojeno znamenje žilnega izvora. Prav tako je videti kot svetlejša nepravilno oblikovana lisa, ki je posledica povečane reaktivnosti malih krvnih žil na omejenem predelu kože, kar povzroči njihovo skrčenje (vazokonstrikcijo). Ker je v koži, kjer je nevus, manj krvi, je svetlejša. Tudi ta nevus ima odlično prognozo. Sprva raste skupaj z otrokom, po končani rasti pa se ne spreminja več. Ne povzroča prav nobenih težav in zdravljenje ni potrebno.

Nevus depigmentosus in nevus anemicus sta najverjetnejši možnosti, ki ju ni prav preprosto ločiti med sabo, zato bi bilo smiselno, da nevus opredeli dermatolog in postavi pravo diagnozo. Vsekakor pa ga dobro zaščitite pred soncem.