LEPOTA

Skvalan: vlažilec, ki se priporoča, če imate videz utrujene, puste in suhe kože

Spoznajte sestavino, ki je odlična za poživljajoč videz kože. Njena prednost je, da se dobro obnese na vseh tipih.
Fotografija: Odlično navlaži kožo, kar pa je največkrat vse, kar koža potrebuje. Foto: Shutterstock
Odpri galerijo
Odlično navlaži kožo, kar pa je največkrat vse, kar koža potrebuje. Foto: Shutterstock

Vlaženje je ključna naloga, ki jo koža zahteva od nas in bo najbolj učinkovala pri ohranjanju zdravega ter mladostnega videza kože. V idealnih pogojih bi sicer telo za vlaženje kože poskrbelo samo, a zunanji dejavniki pač naredijo svoje, k suhi koži nekaj pripomorejo tudi leta in zato se moramo zateči k zunanjim vlažilcem.

Eden od teh, za katerega strokovnjaki na področju kože pravijo, naj mu namenimo pozornost, je skvalan. Gre za sestavino, ki posnema naša naravna olja in zato tudi odlično pomirja kožo. Je naravni antioksidant, ima celo protitumorske lastnosti in ščiti kožo pred rakotvornimi snovmi.

Poleg tega ima protivnetne učinke in zmanjšuje škodo, ki se na koži pojavi zaradi prostih radikalov.

Med prebiranjem o skvalanu boste zagotovo naleteli tudi na skvalen. Slednji je naravno prisotno olje v našem sebumu, ki ohranja vlažnost in zaščito kože. Vrh lastne proizvodnje tega olja dosežemo v obdobju najstništva, kasneje, med 20. in 30. leti pa se začne proizvodnja upočasnjevati. Posledica tega je, da koža postane bolj suha in groba. Skvalen pa ni prisoten le v telesu človeka, temveč ga najdemo tudi v olivah, rižu in sladkornem trsu ter jetrih morskega psa.

PREBERITE ŠE -> Nega kože: Kako pravilno nanašamo aktive in kdaj je čas za premor

Skvalen ob stiku s svetlobo in zrakom postane nestabilen in se zato v kozmetiki ne uporablja.

Skvalan pridobijo s postopkom hidrogeniranja iz skvalena, ki ga najdemo v oljčnem olju ali pa s postopkom fermentacije sladkornega trsa, v obeh primerih pa dobimo stabilno različico olja, ki je zato bolj primeren za kozmetične proizvode.

Dobro vpliva na videz kože in las

Na prvem mestu skvalan deluje kot vlažilec in takoj poskrbi za bolj poživljajoč in zdrav videz, antioksidanti pa se borijo proti prostim radikalom, s čimer ga tako lahko umestimo med anti-age učinkovine. Redna uporaba lahko spodbudi nastajanje kolagena, kar privede do bolj napete kože.

Dobro vpliva tudi na videz las. Foto: Shutterstock
Dobro vpliva tudi na videz las. Foto: Shutterstock

Skvalan se lahko uporablja tudi na laseh, saj jih naredi bolj sijoče in preprečuje lomljenje las. Lase okrepi in jih zaščiti pred nastalo škodo. Na laseh ga uporabljamo tako, da nekaj kapljic olja nanesemo v dlan in olje zmasiramo po lasišču, pustimo delovati nekaj minut in nato speremo z vodo.

Če je vaša koža problematična ali nagnjena k aknam, ste najverjetneje pred vsako novostjo v negovalni rutini skeptični. A glede skvalana ste lahko mirni, saj je primeren in varen za vse tipe kože. Prav zato je dobra alternativa drugim oljem, ki so lahko pretežki ali premastni. Skvalan pa je, kljub temu da gre za olje, lahek in nekomedogen, kar pomeni, da ne povzroča mozoljev, aken in ne maši por. Prodre v pore in izboljša kožo na celični ravni, hkrati pa je ne obteži. Kot že rečeno, ima protivnetne lastnosti in te zmanjšajo rdečico ali otekline.

PREBERITE ŠE -> Mozoljčki, suhost in luščenje kože: Se vaša koža čisti ali ste si porušili kožno bariero?

Pred nanosom skvalana moramo kožo očistiti z nežnim čistilnim sredstvom, dvakrat ali trikrat na teden pa moramo na koži narediti tudi piling in tako odstraniti odmrle celice.

Skvalan je največkrat del sestavin v kremah, lahko pa ga dobimo tudi kot posamezen produkt. Foto: Shutterstock
Skvalan je največkrat del sestavin v kremah, lahko pa ga dobimo tudi kot posamezen produkt. Foto: Shutterstock

Koristen je tudi v primeru ekcema, torej suhe, luskaste, srbeče in vnete kože. Ker ima protivnetne učinke, je primeren za vsa vnetna stanja, ki se pojavijo na koži. Recimo vnetne akne, psoriazo, dermatitis, rozaceo in kot že omenjeno tudi za ekcem.

Tveganja

Kot pri vsakem produktu, čeprav velja za varnega, so tudi pri izdelkih s skvalanom možne alergijske reakcije. Zato, če ga uporabljate prvič, ga ne nanašajte na prevelik del telesa, temveč najprej preverite, kako se koža odziva.

Preizkusite ga lahko na notranji strani roke, in če vas ob uporabi koža srbi, je rdeča ali postane otečena, je to znak, da skvalan ni za vas.

Pri uporabi imejte v mislih tudi skrb do okolja. Skvalan se namreč lahko proizvaja iz jeter morskih psov, sami raje izberite produkte, ki sledijo trajnosti in so stoodstotno naravni.

Preberite še:

V prodaji