December je vsako leto čas, ko v Galeriji Vodnikove domačije živi in nas veseli Decembrski sejem ilustracije, ki na ogled in v nakup prinaša najboljše, kar trenutno ponuja slovenska ilustracija, od del častitljivih starost ilustracije do tistih, ki se v polju ilustracije še uveljavljajo, in vseh izjemnih vmes. Letos se med 1. in 28. decembrom odvija že sedmič, obiščete pa ga lahko tako v živo v Galeriji Vodnikove domačije v Šiški kot tudi virtualno na spletni strani Sejem ilustracije. Na ogled in v nakup so tudi tokrat ponujeni tako podpisani printi (omejenih in neomejenih serij) kot originali (z okvirji ali brez), izbirati pa je mogoče med deli 29 domačih ilustratorjev starejše in mlajše generacije. 

Ilustracija, ki smo jo videli v otroštvu, ostane z nami vse življenje.

Poleg ilustracij na sejmu ponujajo tudi odličen izbor knjig, ki so jih ilustrirali slovenski avtorji in avtorice. Sejem ilustracije je v letih izvedbe pri nas odprl in vzdržuje pomemben prostor za promocijo in prodajo ilustracij povezuje in druži ustvarjalce in jih pomembno podpira.

Avtorice in avtorji: Marta Bartolj, Andrea Bojkovska, Zvonko Čoh, Trina Čuček Meršol, Tina Dobrajc, Marjanca Jemec Božič, Nuša Jurjevič, Zala Kalan, Maja Kastelic, Samira Kentrić, Ema Kobal, Anka Kočevar, Polona Lovšin, Ana Maraž, Eva Mlinar, Andreja Peklar, Maja Poljanc, Tereza Prepadnik, Bojana Ristevski Mlaker, Blaž Rosa, Luka Seme, Alenka Sottler, Hana Stupica, Marlenka Stupica, Igor Šinkovec, Peter Škerl, Tina Volarič, Meta Wraber, Ana Zavadlav.

Na javni poziv za sodelovanje se je letos prijavilo 91 ustvarjalcev in ustvarjalk, programski odbor pa je izmed njih izbral 29 avtorjev in avtoric. »Pri izboru smo upoštevali zastopanje različnih področij ilustracije, poudarek je vsako leto tudi na novitetah, ohranjamo prisotnost različnih generacij sodelujočih ilustratork in ilustratorjev ter ob tem vsako leto predstavljamo tudi mlade perspektivne ustvarjalke in ustvarjalce,« pravi Maša P. Žmitek, vodja sejma in Galerije Vodnikove domačije Šiška, ki ji je z malo sredstvi v izjemno kratkem času uspelo narediti neverjetno. Lani je prva pripravljala odmevne in odlično postavljene razstave v 3D virtualnem prostoru in k temu spodbudila tudi največje galerije, ob koncu letošnjega leta pa v sodelovanju s partnerji na domačiji vzpostavila Center za ilustracijo, ki bo prvič celostno povezal, predstavljal in promoviral ključne ustvarjalce, ki na polju ilustracije pri nas delujejo. 

Ilustracije Anke Kočevar.

To so o pomenu ilustracije in prazničnem sejmu povedali sodelujoči avtorji, s katerimi bo 18. decembra ob 19. uri potekalo virtualno druženje. Udeležite se ga lahko preko Zoom povezave ali na Facebook profilu Vodnikove domačije

Zvonko Čoh: »S sejmom ilustracije in z njegovim pestrim spremljevalnim programom je ilustracija nedvomno dobila pomembnejše mesto ter se je uspela uveljaviti tudi kot samostojno umetniško delo. Sejem odkriva še mlade nadarjene in neuveljavljene ilustratorje, jih povezuje s starejšimi že uveljavljenimi, kot tudi s publiko. Navdušuje me, da je sejem tako množično obiskan, da je postal že tradicija pred božičnimi prazniki. Ker je galerijski prostor v Sloveniji za ilustracijo res zelo skromen, sem toliko bolj vesel, da lahko sodelujem pri tako uspešnem projektu, ki ga že več let vodi ekipa Vodnikove domačije.« 

Zvonko Čoh: Zimsko veselje

Marta Bartolj: »Vodnikova domačija skozi celo leto aktivno deluje na področju ilustracije. Organizira razstave izjemnih ilustratorjev in pripravlja dogodke, ki ilustracijo postavljajo na mesto, kamor sodi – med zvrst umetnosti, ki interpretira, ustvarja atmosfero, zabava in izpostavlja različne problematike. Njena vloga je enako široka in pomembna kot vloga drugih umetniških zvrsti. In vse to je razlog, zakaj rada sodelujem na decembrskem sejmu ilustracije. Ta povezuje ustvarjalce s publiko, bralci. Tako originali kot giclee odtisi so na voljo ljubiteljem lepega, ki ilustracijo cenijo in v njej prepoznajo dodano vrednost. Ilustracija je izvirno darilo, saj ostane za vedno.« 

Marta Bartolj: Prisluhni

Andreja Peklar:« Vesela sem, da tudi letos lahko sodelujem na Sejmu ilustracije v Vodnikovi domačiji. Pomembno se mi zdi, da sejem ponuja priložnost obiskovalcem in kupcem, da ilustracije, ki so sicer po večini namenjene knjigam, prepoznajo tudi kot samostojna likovna dela, ki lahko obogatijo njihovo bivalno okolje. Prav tako je prostorov, namenjenih razstavam ilustracij manj, zato se mi zdi ta sejem lepa priložnost za galerijsko predstavitev našega dela ter za srečanje in za neposreden stik in izmenjavo mnenj s kupci. In nikakor ne nazadnje, za srečanje, druženje in izmenjavo izkušenj z drugimi ustvarjalci, saj je naše ustvarjanje, naš poklic po večini zelo individualno delo.« 

Andreja Peklar: Utrinek

Igor Šinkovec: »Na decembrskem sejmu ilustracije v Vodnikovi domačiji sem prvič sodeloval leta 2015. Takoj me je pritegnil izvrsten koncept, ki združuje prodajno razstavo z družabnim dogodkom, na katerem se srečujemo ustvarjalci in ljubitelji ilustracije. Vodnikova Domačija je v relativno kratkem času postala referenčni prostor za nas knjižne ustvarjalce. Ostaja ena redkih ustanov namenjena izključno promociji in širjenju ilustracije, literature in pripovedništva. Skozi leta je rasel tudi decembrski sejem in se lani razširil na splet. Vesel sem, da sem letos ponovno zraven.« 

Igor Šinkovec: Vrtiljak 03

Samira Kentrić: »Da je domača ilustracija pogosto vrhunska, je še kar dobro znano. Da jo lahko kupimo in pri tem sploh ne bankrotiramo, jih ve manj. Da ilustracija ne pomaha v slovo, ko je človek opolnomočen za branje abstraktnih znakov, pa je skorajda neznano. Vseeno, rada sem del te druščine ustvarjalcev, ki skozi lastno čudenje z divjo domišljijo in krotko roko bogati človekovo interpretacijo sveta. In k temu bodri še druge.« 

Samira Kentrić: Človeška narava

Trina Čuček Meršol: »Upam, da lahko k prazničnemu počutju prispevajo tudi moje ilustracije rastlin. Kulturne rastline, ki sem jih ilustrirala, predstavljajo simbol rasti, razvoja in obstoja. Zato sem vesela in počaščena, da lahko z njimi tudi sodelujem in sem del letošnjega decembrskega, prazničnega vzdušja in prelepih umetniških utrinkov polnega sejma. Sejem predstavlja tudi čudovito priložnost za srečanje z drugimi ilustratorji in vsemi ljubitelji umetnosti, za izmenjavo idej ter pogledov na naše ustvarjanje.« 

Trina Čuček Meršol: Granatno jabolko

Nuša Jurjevič: »Zelo sem vesela, da letos prvič sodelujem na decembrskem sejmu ilustracije, umestitev v izbor avtorjev mi predstavlja pomembno strokovno potrditev. Obenem sem kar malo na trnih, ker bom razstavila tudi dela, ki jih še nisem pokazala javnosti – denimo serijo novih originalov s pripovednimi zimskimi motivi. Počaščena sem, da bom lahko razstavljala ob boku krasnih ilustratork in ilustratorjev; slovenska ilustracija je namreč močno področje z dolgo tradicijo, sejem pa jo na oseben način približa gledalcu, ki lahko med mnogimi avtorskimi poetikami najde svoj najljubši kotiček. Res upam, da bo obiskovalcem všeč tudi moj košček čarobnega sveta ilustracije.« 

Nuša Jurjevič: Jamska zmaja v naravnem okolju