Najhuje so prizadeta območja Severni in Vzhodni Lombok ter Mataram. Danes bodo s priljubljenega bližnjega otočja Gili, kjer se mnogi radi potapljajo, evakuirali okoli 1200 turistov, a zaradi pomanjkanja čolnov reševanje poteka počasi, poroča STA.



Po ocenah ameriškega seizmološkega urada je bilo žarišče potresa z magnitudo 7,0 osemnajst kilometrov severozahodno od Lomboka na globini desetih kilometrov, sicer daleč od glavnih turističnih letovišč na jugu in zahodu otoka. Sledila sta še dva popotresna sunka, tla pa se tresejo še danes. Številne javne ustanove so zaprte in bo tako do nadaljnjega, dokler ne ocenijo posledic potresa in inšpekcije potrdijo varno uporabo.



Tresenje so občutili tudi na turistično obleganem Baliju, kjer se je poškodovalo mednarodno letališče, o strašljivem dogajanju pa je za STA spregovorila tudi slovenska turistka Anja, ki ram počitnikuje s svojim fantom: »Močno je streslo. Domačini pravijo, da precej bolj kot pri prvem potresu pred enim tednom. Ljudje so zbežali na ulico, a se nato, ko se je vse skupaj umirilo, mirno vrnili nazaj nazaj v domove in hotele. Razen tega, da so plesala tla,takšne škode, kot je na Lomboku, ni.« Po potresu so opozarjali na morebitno nevarnost cunamija, a so svarila kmalu preklicali.



Spomnimo, priljubljeni letoviški otok Lombok je že pred tednom dni prizadel potres z magnitudo 6,4, ki je zahteval 16 smrtnih žrtev, več kot 350 ljudi jebilo ranjenih. Potres je poškodoval številne zgradbe, plazovi in podori skal pa so zaprli pohodniške poti na vulkanu Rinjani. Na gori je takrat ostalo ujetih več sto pohodnikov.