Upokojena učiteljica in ravnateljica Marija Mahne je ena od pionirjev široko zasnovanih taborov za nadarjene učence, dijake in študente. Leta 1991 je ustanovila zavod za izobraževanje, kulturo in mladinski turizem UMMI (Ustvarjalnost mladih, morje interesov), v okviru katerega je organizirala raziskovalne tabore Duo-dum (Dnevi ustvarjalnih otrok - Dnevi ustvarjalne mladine) za nadarjene Zoisove štipendiste, leta 2013 pa za svoje prizadevanje prejela tudi državno nagrado za izjemne dosežke v šolstvu. 

Foto: Marjan Krebelj

Več desetletji trajajoče izkušnje v šolstvu so Mahnetovi pokazale, da potrebujejo tudi nadarjeni otroci, tako kot otroci s posebnimi potrebami, pomoč in drugačen pristop pri izobraževanju. »Nadarjenost ni nobena sreča, če je ne usmeriš v ustvarjalnost,« meni. Delo z nadarjenimi je opredeljeno v Zakonu o osnovni šoli, Konceptu vzgojno-izobraževalnega dela z nadarjenimi dijaki v srednjem izobraževanju, v Beli knjigi o vzgoji in izobraževanju in še kje. Vendar pa ostajajo šole v rokah samoiniciativnih učiteljev in ta samoiniciativnost, ustvarjalnost in inovativnost učiteljev se izgublja v povprečju izobraževalnega procesa. 

Foto: Marjan Krebelj

Prav to bo rdeča nit srečanja z naslovom Spodbujanje nadarjenih v inovativnost in ustvarjalnost, ki bo od 20. do 22. oktobra potekal na Obali in v okviru katerega bo UMMI, zavod za izobraževanja Koper, v sodelovanju s Pedagoško fakulteto Univerze na Primorskem (UP PEF) gostil učence 9. razreda in srednješolce ter njihove učitelje, da bodo skupaj odkrivali dobre prakse na področju pedagoške vzgoje nadarjenih otrok in mladostnikov. 


Na srečanju bodo udeleženci iz osnovnih in srednjih šol širom Slovenije dobili priložnost, da predstavijo svoje izkušnje in želje, sodelovali pa bodo lahko tudi na aktivnih delavnicah z najrazličnejšimi strokovnjaki, raziskovalci in umetniki s področja družboslovnih in naravoslovnih ved ter umetnosti. 

Srečanje se bo v petek, 22. oktobra, sklenilo še s strokovnim posvetom s pričetkom ob 11. uri v Kongresnem centru Adria Ankaran, na katerem bodo kot gosti spregovorili tudi priznani psiholog z dvajsetletnimi izkušnjami na področju vzgoje in izobraževanja ter vodenja Kristijan Musek Lešnik, specialist interne medicine, sodelavec UNICEF-a za izobraževanje in dolgoletni član svetovnega združenja MENSE za nadarjene otroke dr. Ranko Rajović. Okroglo mizo bo mogoče spremljati tudi na YouTubu, na kanalu Pedagoške fakultete Univerze na Primorskem. 

Srečanje z naslovom Spodbujanje nadarjenih v inovativnost in ustvarjalnost prav tako podpirajo Mestna občina Koper, Občina Ankaran, Zavarovalnica Generali in MIZŠ Urad za mladino.