»Pozivam pristojne ustanove, da ukrepajo, da bi pri mojem otroku preprečile travmo, ki je enaka izgubi življenja,« obupana nagovarja javnost Hrvatica Nina Kuluz, ki je s sinom pobegnila iz Italije pred nasilnim možem, a je sodišče odločilo, da bo otrok živel tako pri materi kot tudi očetu – čeprav naj bi bil ta nasilen. Nina je s sinom v strahu, da se bo zgodilo najhujše, to, kar se zdaj zdi neizogibno, bežala kar štiri leta, lansko jesen pa se je predala oblastem v upanju, da ji bodo izkazale posluh in podporo.



Protestniki iz cele države

Kot kaže, bo osemletni Cesare vendarle z očetom odpotoval v domovino, a očitno ne danes. Alessandro Avenati, otrokov oče, je z odvetnikom in italijanskim konzulom prav tako prispel v Split, kjer naj bi prevzel otroka in ga odpeljal v nekdanji dom, a so postopek poskušali preprečiti številni protestniki, ki so se začeli v središču mesta zbirati že ponoči, prišli so celo avtobusi iz Zagreba, Zadra, Omiša, Šibenika in drugih koncev Hrvaške. »Tudi jaz sem mati,« je pisalo na številnih transparentih, protestniki pa so napovedali celo živi zid, da bi tako pristojnim onemogočili delo. Prišli so številni psihologi, ki pomagajo Nini v njeni nepredstavljivi stiski, toda pristojne oblasti že vseskozi opozarjajo, da je sodišče sprejelo odločitev, ki jo bodo morali vsi zbrani slej ko prej dosledno upoštevati. Neuradni viri so sicer že zjutraj namigovali, da bi lahko psihologi, če bi ocenili, da bi bil prevzem za otroka prevelik šok, zadevo preložili, odvetniki Kuluzove pa so si prizadevali tudi za uveljavitev evropske konvencije o otrokovih pravicah; kot kaže, so bitko danes dobili, saj so izvršbo po dolgem čakanju zaradi proceduralnih napak le preložili, vprašanje pa je, kdo bo dobil vojno. Otrok zanesljivo ne.



Severinina podpora

Organizatorji protesta so prosili za miren shod, saj bi nasilje otroku povzročilo še večjo travmo, Nino pa je podprla tudi pevka Severina, ki trenutno bije svojo bitko proti nekdanjemu partnerju, srbskemu tajkunu Milanu Popoviću: sodišče naj bi namreč malega Aleksandra neupravičeno dodelilo očetu za 200 dni na leto in materi določilo zelo stroga pravila glede obiskovanja in telefonskih klicev, česar estradnica in njen mož Igor, ki je prav tako z ženo prispel v Split, nista pripravljena sprejeti. »Ko je ženska primorana v bežanje, očitno rešuje svojega otroka,« je med drugim povedala pevka, ki je Nini ponudila tudi finančno podporo. »Ne bi bežala od polne sklede, če ne bi bilo nujno, tako da si lahko samo predstavljamo, kakšen pekel je Nina preživljala pri možu.«



Takšne bitke niso v korist otroka

»Ločitev je za otroka vedno boleča in že samo spoznanje, da starši ne zmorejo živeti skupaj, povzroča hudo stisko,« nam je dogajanje komentirala dr. Veronika Podgoršek, zakonska in družinska terapevtka. »Zadostuje, da samo eden začne zadeve voditi v svojo smer in škoda je otroku storjena in ni poti nazaj. Starši med bitko za skrbništvo vedno izpostavljajo svojo bolečino in zamere, pri vsem tem pa pozabljajo na dobro otroka. Vsaka zgodba ima zanesljivo dve plati, vprašanje pa je, kaj pride v javnost. Primer iz Italije težko komentiram, sploh če je bilo vpleteno nasilje, ampak institucije zagotovo nimajo enostavnega dela. Vsaka odločitev je na tej stopnji radikalna in ena stran nikoli ne bo zadovoljna. Že da zadeva pride na sodišče, pomeni, da se starši niso pripravljeni pogovarjati, kar pomeni, da se stvari ne bodo razpletle v korist otroka. Takrat gre samo še za pometanje posledic. Od spoznanja, da partnerja ne spadata skupaj, bi se morala pogovarjati v smeri normalnega razhoda, ne pa da otroku z vsako potezo zabijeta koplje v srce!«

V sodobnem času pa takšni javni zapleti in razpleti niti ne presenečajo, opozarja Saša Einsiedler, nekdanja radijka in televizijka, zdaj pa komunikacijska trenerka, svetovalka in mediatorka. In seveda, mama: »Bolj ko smo ljudje stisnjeni v kot, bolj imamo občutek, da moramo ustreči pričakovanjem družbe. Tehnologija je povzročila pomanjkanje osebnih stikov, manj si vzamemo priložnosti za pogovor, posluh, sprotno obravnavo stisk.«