Za moške Evropska unija vodi cel kup zanimivih statistik. Recimo to, kako pogosto moški v EU obiskujejo športne dogodke. Najbolj zvesti navijači s skoraj 37 odstotki so Nizozemci, medtem ko v Sloveniji športne dogodke obiskuje le slabih 22 odstotkov moških. 



Še bolj pomembne pa so številke, ki pričajo o moški samostojnosti in ustvarjanju družine. Glede na lanske podatke, se Slovenci od staršev odselijo povprečno stari dobrih 29 let, pred oltar stopijo nekoliko kasneje, pri skoraj 32 letih, kar je tudi enaka starost, pri kateri pozdravijo rojstvo prvega otroka. Slovenski moški se uvrščajo tudi v sam vrh skrbnih očetov. Po podatkih evropskega statističnega urada Eurostat za leto 2016 je v Sloveniji dnevno skrbelo za svoje otroke, stare manj kot 18 let, 82 odstotkov moških, starih 25 do 49 let. S 96 odstotki so jih prekosili le moški na Švedskem. Nekoliko slabše jim gredo od rok domača opravila, kuha in gospodinji namreč le 27 odstotkov Slovencev, kar nas v EU uvršča v zadnjo tretjino. 



Po stikih z družino, sorodniki in prijatelji v EU izstopajo moški s Cipra. Vsakodnevne stike z družino in sorodniki jih je na Cipru vzdrževala več kot polovica oz. 56,1 odstotka. Tamkajšnji moški so se s skoraj 49 odstotki uvrstili na prvo mesto tudi po vsakodnevnih stikih s prijatelji.V Sloveniji so razmere na tem področju precej drugačne. Lani je manj kot 17 odstotkov moških vsak dan vzpostavilo stike z družino in sorodniki, prijateljstvo jim očitno pomeni več, saj je tovrstno druženje vsak dan ohranjalo 28 odstotkov. 



So pa slovenski moški kulturno precej bolj opismeni kot preostali Evropejci. Tako bi vsaj lahko sklepali po podatkih, da se je v Sloveniji v letu 2015 več kot četrtina (z 28 odstotki smo zasedli prvo mesto) moških udeležila vsaj ene od kulturnih prireditev, izvedenih v živo, denimo gledaliških, koncertnih in baletnih dogodkov. Kultura je bila istega leta tako priljubljena le še pri moških iz Luksemburga, Nizozemske in Avstrije.



Kako pa Slovenci skrbijo za svoje zdravje? V vseh članicah EU razen v Litvi je po podatkih Eurostata več kot polovica moških ocenilo svoje zdravje kot zelo dobro ali dobro. Tako ga ocenjuje dobrih 68 odstotkov slovenskih moških, s svojim zdravjem pa so najbolj zadovoljni Irci. Nekoliko bolj žalostni so podatki na področju samomorov. Slovenci se na tem seznamu še vedno uvrščamo visoko, zaradi posledic samomora pa je v letu 2014 v Sloveniji umrlo 325 moških (in bistveno manj žensk, 63). Najbolj črna statistika med moškimi je v Litvi, Slovenci smo na šestem mestu, najmanj samomorov med moškimi, mlajšimi od 65 let, pa je na Cipru, v Grčiji in Italiji. 



Slovenci so torej predani družinski možje, ki jim diši kultura, šport pa le nekoliko manj. Popolni izbranci, bi se strinjale mnoge ženske. A kje najti vse te bisere? Ne lažejo, ko potožijo, da potencialnih kandidatov ni na spregled. V Sloveniji je namreč tudi lansko leto živelo več žensk kot moških. Če iščete gospoda pravega, boste več sreče morda imele v Luksemburgu, na Malti in Švedskem, to so namreč edine države EU, kjer je bilo v lanskem letu moških več kot žensk.