»V pismu smo zapisali, da z ministrom ne moremo več imeti posebnih stikov, kljub trudu, da bi zadeve uredili med seboj,« je za STA povedal Gregor Lesjak, sindikalni vodja na ministrstvu za kulturo. Hišni sindikat se je za ukrepanje odločilo zaradi zgovorne izjave, ki jo je minister Prešiček podal v sinočnji oddaji Tarča, kjer je dejal: »Mogoče včasih povzdignem glas, ne rečem, ampak ne trpinčim brez razloga, ne zmerjam, ne mečem ključev«. Posebej jih je zaskrbel del »ne trpinčim brez razloga«, na katerega je bil minister med oddajo tudi dvakrat opozorjen, pa besed ni popravil ali vzel nazaj. V sindikatu njegovo izjavo tako razumejo, da »je trpinčenje dopustno, če zanj obstaja razlog«. »Pri tem se minister ne more izgovarjati na lapsus, saj so mu izjavo v razpravi dvakrat ponovili, pa je ni popravil. Če je bilo kaj, je kvečjemu iz njega govorilo nezavedno,« je razložil Lesjak in dodal, da »človek, ki lahko kaj takega reče, ne more opravljati javne funkcije« ter še zaključil: »Trpinčenje ni dopustno, pika.« 



Sindikat se je poleg predsednika vlade po pomoč obrnilo tudi na zagovornika načela enakosti in varuha človekovih pravic. Prešiček, ki očitke že vse od začetka zavrača, se je že srečal s Sindikatom kulture in narave Slovenije (Glosa), ki je premierja Šarca po samomoru uslužbenca ministrstva pozval k ukrepanju zoper ministra. Neuradno pa naj bi Prešiček v ponedeljek sklical tudi zbor delavcev, na katerem naj bi »vzpostavili dialog«. A Lesjak pravi, da vse kaže na to, da do tega srečanja ne bo prišlo. Kot je razvidno iz pisma, sta se predsednik Sindikata delavk in delavcev ministrstva za kulturo Lesjak ter Prešiček sestala v torek in se dogovorila za soočenje. Po navedbah sindikata pa je minister po tem sestanku »vsem medijem, kamor so ga povabili, pojasnjeval razmere na ministrstvu za kulturo«. »V vseh nastopih je izrecno zanikal neprimerne odnose z nekaterimi sodelavci, ki mu jih očitamo in o katerih smo se želeli z njim pogovoriti. Med sodelavci je zato dokončno izgubil kredibilnost. Kako naj razrešimo medsebojne odnose, če minister v javnosti najprej več dni razširja prepričanje, da so očitki sodelavcev neresnični, da se očitana ravnanja sploh niso pripetila? O čem naj bi potem s sodelavci sploh razpravljal,« se sprašujejo v sindikatu. 



Glede očitkov ministru o domnevnem šikaniranju na delovnem mestu so v sindikatu Glosa premierja Šarca kot prvi v pismu pozvali k razjasnitvi okoliščin in ukrepanju. V medijih odzvanjajo tudi očitki, da je minister službeni avto uporabljal v zasebne namene. Šarec se bo o Prešičkovi usodi izrekel, ko se bo vrnil iz službene poti v Davosu in bo prebral ministrovo poročilo o dogajanju. Sum kaznivega dejanja preiskuje tudi policija. Medtem so ministru te dni že izrekli podporo nekateri vidni kulturniki. Med podporniki so vodja Galerije Kapelica Jurij Krpan, skladatelj Milko Lazar, urednik založbe Litera Orlando Uršič, direktor Javnega sklada Republike Slovenije za kulturne dejavnosti Marko Repnik, vodja Festivala baročne glasbe Seviqc Brežice Klemen Ramovš, direktor SNG Maribor Danilo Rošker, umetniški direktor Opere SNG Maribor Simon Krečič, umetniški direktor Drame SNG Maribor in režiser Aleksandar Popovski, baletnik in direktor mariborskega baleta Edward Clug ter umetniški direktor festivala Borštnikovo srečanje Aleš Novak.