Sezona respiratornih virusov namreč traja do aprila, lahko pa celo do maja, posameznik pa lahko zboli tudi večkrat na leto, in to zaradi istega virusa, če se ne vzpostavi ustrezna imunost.

Strokovnjaki pojasnjujejo, da lahko otroci med prvim in tretjim letom starosti za virusno okužbo dihal zbolijo tudi do desetkrat na leto, sploh tistih, ki so se zgodaj vključili v vrtec. Vsaka okužba lahko traja tudi dva ali tri tedne, zato je videti, kakor da je otrok nepretrgano bolan od jeseni do pomladi. Odrasli in večina zdravih otrok težave prebolijo brez posledic, pri ogroženih skupinah pa obstaja ob okužbi večja verjetnost hujšega poteka bolezni.

Iz Sekcije za preventivno medicino še poudarjajo, da ozdravljena okužba ne zagotavlja imunosti. Virusov in njihovih mutacij je izjemno veliko, pojasnjujejo, virusi se nenehno spreminjajo, razvijajo se vedno novi in krožijo med populacijo. Zato je nujno, da preventivne ukrepe izvajamo tudi po obdobju hladnega vremena: kot smo to zimo slišali že nič kolikokrat, so nujni redno umivanje rok s toplo vodo in milom, izogibanje stikov z ljudmi, ki kašljajo in kihajo, zdrava in uravnotežena prehrana z veliko sadja in zelenjave, redno prezračevanje prostorov in gibanje na svežem zraku. Tako se ne le zavarujemo pred okužbo, temveč dolgoročno krepimo imunski sistem.