V malinah najbolj uživamo zaradi izjemnega okusa, a verjeli ali ne, ti čudoviti sadeži ponujajo še veliko več.

Maline so polne močnih antioksidantov, ki delujejo protivnetno, preprečujejo delovanje škodljivih mikrobov in poškodovanje celic, med njimi so najbolj čislani antocianin (ki daje malini rdečo barvo), resveratrol (upočasnjuje staranje), pterostilben (pomemben je za možganske funkcije). Vsebujejo tudi dragoceni vitamin C, pa vitamine skupine B ter vitamina E in K. So tudi dober vir kalija, vsebujejo pa še druge minerale, na primer magnezij, mangan, baker. Maline vsebujejo tudi veliko vlaknin, kar je odličen recept za zdravo prebavo. V njih so ketoni, ki ugodno vplivajo na raven sladkorja v krvi in spodbujajo presnovo. Ker je sadež nizkokaloričen in ima nizek glikemični indeks, si mnogi z njim pomagajo tudi pri hujšanju.



Iz listov pripravljamo zdravilni čaj, ki ga od nekdaj priporočajo pri menstrualnih težavah pa tudi neplodnosti, saj ugodno deluje na zdravje maternice. Nekoč so ga priporočale porodne babice za lajšanje porodnih krčev, zato naj bodo pri uporabi čaja previdne nosečnice! Pijemo ga lahko tudi pri prehladu, bolečem grlu, driski, hemoroidih in težavah s kožo. In ko smo že pri koži: ta je lepša, če uživamo maline; maline jemo vsak dan, kura naj bi trajala kakšen teden. Izvlečke malin pogosto uporabljajo v kozmetiki, za hidratacijo. Vsake toliko si lahko izdelamo tudi masko, koža bo bolj napeta in sijoča, vitamin C v njih pa naj bi prispeval k zmanjšanju starostih peg in neenakomerni razbarvanosti kože. Tudi lasje in nohti bodo lepši. Vsebujejo tudi vitamin A, zato so učinkovito naravno sredstvo proti okvaram oči in za dober vid. Že v kitajski medicini so jih uporabljali pri slabi ostrini vida in kurji slepoti.



Maline je najpametneje hitro pojesti, saj niso najbolj trpežne, sploh pa so najokusnejše ravno sveže, najbolje naravnost z grma. Slastne so kot sladoled, iz njih ps si lahko pripravite tudi okusno sladico z jogurtom, ki vas bo v poletni vročini ohladila. Uporabljamo jih tudi pri peki pit in sadnih tort, sploh v kombinaciji z drugim jagodičevjem. Da pa si bomo tudi sredi najbolj mrzle zime pričarali poletje, si skuhajmo marmelado ali pa malinovec, ki ga še posebno radi pijejo otroci. Kilogram malin očistite in skupaj s kilogramom sladkorja stresite v lonec, segrevajte do vretja in vmes mešajte; kuhajte, dokler se sladkor ne stopi in maline ne razpustijo. Zmes potem precedite čez cedilo ali gazo, ki jo dobro ožemite, da iztisnete ves sok. Precejenega nalijte v čiste steklenice in jih dobro zamašite. Sok postrezite razredčen z vodo.