Naftovod Dakota Access gradijo v Severni Dakoti, na sveti zemlji, kjer so pokopani številni predniki zdajšnjih Indijancev, projekt pa naj bi vlada odobrila brez ustreznih posvetov s tamkajšnjim prebivalstvom, ki mu grozi, da bo zato ostalo brez zalog vode.

Radikalni ukrepi Donalda Trumpa tako kar ne jenjajo, ljudstvo Sioux Standing Rock je zato v organiziranem in mirnem shodu pred Belo hišo opozorilo na svoje pravice in izrazilo zaskrbljenost za prihodnje generacije. Ali bo zvezno sodišče odobrilo prošnjo protestnikov, zaščitnikov vode, kot so se poimenovali, da se ustavi izgradnja zadnjega dela 1885-kilometrskega naftovoda, ki bi potekal pod jezerom Oahe blizu vodnega rezervoarja, bo znano kmalu.

Novembra lani je ameriška vojska zavrnila dovoljenje za dokončanje 3,8 milijarde dolarjev vrednega naftovoda, januarja letos pa je Obamov naslednik Trump podpisal izvršni ukaz za pospešeno odobritev projekta. Novi predsednik pa se je tako znašel v navzkrižju interesov, saj je lastnik delnic podjetja Energy Transfer Partners, ki naftovod gradi, ima pa tudi delež v podjetju Phillips 66, lastniku četrtine naftovoda. Po besedah predsednikovih tiskovnih predstavnikov naj bi Trump svoje deleže že prodal, vendar te navedbe še niso potrjene.