Katalonski voditelj je naznanil, da bodo v nekaj dneh razglasili neodvisnost, nad kraljem, ki je poudaril, da je zavezan enotnosti Španije, katalonski voditelji pa da s svojim ravnanjem rušijo demokracijo, vladavino prava in socialno stabilnost države ter razdvajajo družbo, pa je zelo razočaran.

Razglasitev neodvisnosti se po napovedih obeta konec tega tedna ali pa v začetku naslednjega – in če bi se španska vlada temu uprla in hotela prevzeti nadzor nad katalonsko vlado, bi bila to strahotna napaka, je opozoril Puigdemont.



Včeraj je več sto tisoč protestnikov preplavilo ulice Barcelone, kjer so opozarjali na kršitve pravic in svoboščin na nedavnem referendumu: škoda zaradi splošne stavke bo močno prizadela gospodarstvo in javni sektor, opozarjajo španski oblastniki.

V ospredju političnih razprav je še vedno zakonitost referenduma, saj bila udeležba le 42,3-odstotna, toda katalonske oblasti opozarjajo, da bi bila ta višja, če ne bi španski policisti onemogočili glasovanje okoli 700.000 upravičencem in 400.000 zasegli glasovnice. Katalonija se ne more nadejati niti podpore EU, kjer so ocenili, da je referendum nezakonit, pa tudi sicer da gre za notranje vprašanje Španije, ki mora takšna nesoglasja reševati sama, da se ne bosta vmešavali, sta že naznanili tudi Nemčija in Francija.



Puigdemont in španski premier Mariano Rajoy se od referenduma še nista srečala, vse kaže, da bodo dejanja prehitela besede. Puidgemont tako naznanja razglasitev neodvisnosti, Rajoy pa grozi z uporabi 155. člena španske ustave, ki omogoča odvzem avtonomije pokrajini ter napotitev vojske na območje.

Španska sodnica Carmen Lamela pa je proti načelniku katalonske policije uvedla preiskavo zaradi domnevnega upora pred nedeljskim referendumom o neodvisnosti Katalonije. Kot je sporočil neimenovani predstavnik sodišča, se bodo Josep Luis Trapero in še trije osumljenci v petek morali oglasiti na zaslišanju. Četverici očitajo kaznivo dejanje upora, in sicer v zvezi z zborovanji in demonstracijami, s katerimi naj bi španskim oblastem s silo preprečili izvajanje dolžnosti. Po španski zakonodaji je za kaznivo dejanje upora, ki ga zagreši predstavnik oblasti, predvidena kazen do 15 let zapora.