Umetnik Gunther Demnig je projekt Spotikavci/Stolpersteine predstavil leta 1992 in od takrat je v 22 državah po svetu postavljenih že več kot 61.000 takšnih spomenikov. Gre za največji decentralizirano obeležje žrtvam nacističnega preganjanja na svetu, posvečeno spominu na Jude, Rome, istospolno usmerjene in invalide, ki so trpeli in umrli v času holokavsta. Spotikavci so v obliki tlakovcev umeščeni v tla pred stavbami, v katerih so bila zadnja znana prebivališča judovskih meščanov Ljubljane, preden jih je pokončalo nacistično nasilje oziroma jih med holokavstom iztrgalo iz domov in odpeljalo v različna koncentracijska taborišča po Evropi.



Nekaj spotikavcev so leta 2012 že položili v Mariboru, zdaj pa je polaganje steklo še v Ljubljani. Ob 10. uri so prva spotikavca položili na Cankarjevem nabrežju, prva častna polagalca pa sta bila ob Demnigu predsednik države Borut Pahor in predsednik državnega zbora Matej Tonin. Zadnjega danes bodo položili ob 18. uri na Križevniški ulici. Do konca leta naj bi postavili prvih 23 obeležij za osebe, za katere sta direktor Judovskega kulturnega centra Robert Waltl in zgodovinar in direktor Sinagoge Maribor Boris Hajdinjak, ki sta v okviru projetka zbirala zgodovinske podatke, odkrila nesporno dokumentacijo o njihovem bivanju v Ljubljani. Akcijo bodo nadaljevali še v prihodnjih dveh letih.



V spremljevalnem programu bodo ob 18. uri v Judovskem kulturnem centru odprli inštalacijo, posvečeno 587 slovenskim žrtvam holokavsta, pod katero se podpisujeta Miran Mohar in Vadim Fiškin, pa tudi serijo plakatnih portretov Vuka Ćosića z naslovom Undeleted - Rekonstruirani portreti izbrisanih ljubljanskih judovskih someščanov. Zbrane bo s predavanjem nagovoril tudi Demnig. Dogodek organizira Judovski kulturni center v sodelovanju s Sinagogo Maribor, Mini teatrom in ZRC SAZU, projekt pa sta podprla Komisija za spomenike in obeležja Mestne občine Ljubljana ter župan Zoran Janković.



Pred drugo svetovno vojno je v Ljubljani živelo okoli 160 pripadnikov judovske skupnosti, med vojno pa se jim je pridružilo več tisoč judovskih beguncev. V holokavstu je bilo uničene več kot 90 odstotkov slovenske judovske skupnosti.