Princ Philip je bil tisti, ki je 17. januarja povzročil prometno nesrečo, ko je ob zavijanju na glavno cesto nedaleč od kraljeve posesti v Norfolku na vzhodu Anglije spregledal prihajajoči avtomobil. A čeprav se je njegov land rover prevrnil na bok, jo je kraljičin soprog odnesel brez poškodb. Žal enako ni veljalo za voznico in potnico v nasprotnem vozilu, ki sta se v nesreči lažje poškodovali. Sopotnica Emma Fairweather je utrpela poškodbo zapestja in za časnik Sunday Mirror dejala: »Vesela sem, da sem ostala živa, toda princ se ni niti opravičil.«  



Le dva dni po nesreči pa so vojvodo Edinburškega spet zalotili za volanom, tokrat v nadomestnem land roverju brez pripetega varnostnega pasu. 97-letnika so pri prekršku zasačili policisti in mu po besedah predstavnice policije v okrožju Norfolk dali »primeren nasvet« o upoštevanju prometnih pravil. Kaj pa kazen, je zanimalo britansko javnost? Glede na poročila nekdanjega telesnega stražarja kraljevih to ni nič čudnega. Za predstavnike britanske monarhije velja v prometu namreč nekaj izjem, med njimi je denimo ta, da jim varnostnega pasu ni potrebno vedno uporabiti. Ta prekršek si lahko ironično privoščijo iz varnostnih razlogov, če bi morali hitro zapustiti vozilo v nevarnih situacijah, spet drugič pa se jim ni potrebno pripenjati, kadar se na posebne dogodke pripeljejo v starodobnih vozilih, ki jih kraljevi naravnost obožujejo in niso prilagojeni sodobnim varnostnim standardom. 



Na britanskem dvoru so se po več kot tednu dni navsezadnje le odzvali na kritike ljudstva. Princ Philip je eni izmed žrtev nesreče, tisti, ki je o njegovi nonšalanci spregovorila za Sunday Mirror, poslal pisno opravičilo. »Rad bi, da veste, kako zelo mi je žal za moj del krivde v nesreči ... zelo sem skrušen zaradi posledic,« je zapisal v pismu, ki ga je kraljičin soprog datiral 21. januarja, zgoraj omenjeni britanski časnik pa objavil njegovo kopijo. »Nesreča me je pretresla, a mi je zelo odleglo ob novici, da nobena od vaju ni bila resneje poškodovana,« je nadaljeval v pismu in dodal: »Izvedel sem, da ste utrpeli zlom roke. Za to mi je globoko žal.« 



Princ je pismo zaključil v nekoliko manj formalnem tonu, s podpisom: »S Spoštovanjem, Philip,« kar je prejemnico Fairweather tako ganilo, da je na zamere zaradi nesreče v pogovoru z Sunday Mirror hitro pozabila. »Prijetno sem bila presenečena, ko sem prebrala pismo in videla prinčev osebni podpis. Čeprav mi je veliko ljudi reklo, da naj ne pričakujem njegovega odziva, je s tem dokazal, da premore človeško prijaznost,« je dejala. Podobno pismo opravičila naj bi princ Philip poslal tudi voznici, ki je bila udeležena v nesreči, in s tem navsezadnje le opral svoje ime.