Delovne izkušnje in pridobivanje zvez imajo neprecenljivo vrednost

Na področju volonterskega pripravništva je v Sloveniji veliko paradoksov in licemerstva. Čeprav ga javnost pa tudi nekateri predstavniki države večinoma obsojajo, celo s prenapetimi argumenti, da gre pri njem za moderno obliko suženjstva, pa – glej si ga no! – prav zakon o državni upravi izrecno dopušča zaposlovanje volonterskih pripravnikov. To seveda pomeni, da lahko država zakonito najema brezplačno delovno silo! Če po drugi strani želi volonterskega pripravnika zaposliti kakšen zasebnik, pa dežurni »pravičniki« takoj skočijo v zrak in ga začnejo kritizirati, da je navaden izkoriščevalec.

Opozoril bi rad še na nekaj drugega. Sam sem imel to srečo, da sem se kmalu po diplomi na ljubljanski pravni fakulteti študijsko izpopolnjeval še v Veliki Britaniji, kjer sem spoznal nekaj zanimivih ljudi, nekateri izmed njih so še vedno moji poslovni partnerji in prijatelji, ki me redno obveščajo o dogajanju na Otoku. Tako vem, da je v Veliki Britaniji sistem volonterskega pripravništva povsem normalna oblika dela, tam namreč ogromno diplomantov – še posebno v uglednih podjetjih – določeno obdobje dela brezplačno, pa se jim to ne zdi prav nič nenavadnega, saj se zavedajo, da imajo delovne izkušnje in pridobivanje zvez in poznanstev v takih podjetjih neprecenljivo vrednost in so izjemna naložba za prihodnost.

V mojih poštudijskih časih, v začetku devetdesetih let, mladi ob iskanju prve zaposlitve nismo kaj dosti spraševali po plači, ampak smo bili povsem zadovoljni, če smo lahko (brezplačno) delali na delovnih mestih, za katera smo se izobraževali. Za žepnino pa smo brez težav nabirali oglase za časopise, prodajali avtomobile in opravljali ankete po telefonu. Nič nam ni bilo pod častjo.

Žal te mentalitete številni mladi diplomanti v Sloveniji še niso usvojili, za kaj takega bi verjetno morali včasih malo pogledati čez planke.

Sicer pa je volontersko pripravništvo v Sloveniji dopustno le v omejenem obsegu. Kot rečeno, ga dopušča zakon o državni upravi (ZDU-1) ali pa zakon o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja (ZOFVI), sicer pa je možno le, če ga dopušča poseben zakon, ki pa ga tu ne vidim, zato se mi zdi, da sklenitev pogodbe o volonterskem pripravništvu v vašem primeru nima ustrezne pravne podlage in bi znal imeti zato delodajalec s tako pogodbo težave. Strogo formalnopravno gledano torej delodajalec pogodbe o volonterskem pripravništvu z vami sploh ne sme podpisati, zato poskusita sodelovanje pravno drugače urediti, denimo s katero izmed civilnopravnih pogodb (avtorska ali podjemna pogodba), če bo to za oba še ekonomsko sprejemljivo. Naj tu dodam, da je davčno breme pri podjemni pogodbi za izplačevalca dohodka višje kot pri avtorski. Bolj smiselno bi bilo, da bi z delodajalcem popisala avtorsko pogodbo, seveda če bo vaše delo ustrezalo definiciji avtorskega dela po zakonu o avtorskih in sorodnih pravicah (ZASP).