VIDEO: To so bile Anitine zadnje besede (Karmen Ogulin in Vasja Jager)
Marsikdo je šele ob avtobiografiji Anite Ogulin presenečeno ugotovil, kako zahtevno življenje je imela vse od rosnih dni in kako si je kljub težkim obdobjem zmogla ustvariti ljubečo družino.
Anita je poskrbela, da njena otroka nista občutila grenkobe, ki jo je okusila sama, zmogla je odpustiti tudi svojim staršem, ki jih je vse do smrti negovala in spremljala, s hvaležnostjo in brez zamer.
Karmen Ogulin: Njena smrt je vse šokirala
Karmen priznava, da je bilo v dneh pred smrtjo Anitino stanje dobro, zato si je z njenim dovoljenjem privoščila dopust. A kot pravi, jih je vse vlekla za nos in vse do zadnjega trenutka ni želela, da njena smrt kogarkoli bremeni. Temu prikimava tudi Vasja; ko sta zaključila zadnji opus Anitine zgodbe, je čutil, da se morata še o marsičem pogovoriti, zato ga je njena smrt presenetila. Načrtovala sta jesensko turnejo, ki se nikoli ni zgodila, po njeni smrti pa je čutil, kot pravi sam, grozno odgovornost, ki jo je dal umirjajočemu človeku, da njeno zgodbo ponese v svet - točno takšno, kot jo je opisala Anita.
Karmen pravi, da vse, kar v knjigi piše, dejansko njena beseda, zgodbe je poznala že prej, saj je nekatere doživela tudi na svoji koži, jih pa doma nikoli niso pogrevali. O njeni veličini govori tudi to, da ni marala titul, niti spomenikov, želela je zgolj pomagati, potihoma pa so jo prizadele kritike, ki jih je čutila na sebi. Vasja dodaja: »Anita je začutila tudi kritike, bolela jo je krivica, iz tega ni delala drame, je pa vsekakor občutila nasprotovanja, ki jih je skrbno pospravila v svojem srcu in jih ni več odpirala.«
Vasja Jager: Od Anite sem se naučil, da mora imeti človek rad tudi sebe
Karmen pravi, da jo je mati naučila tega, da te nikoli nič ne ustavi, da so vse samo preizkušnje, da je čisto vse mogoče prebroditi: »Naučila me je tudi empatije, danes pomagaš nekomu, morda boš jutri sam potreboval pomoč. Po določeni plati se zelo prepoznavam v njej, tudi življenje mi prinaša ljudi in živali, ki potrebujejo pomoč.«
Vasja pa priznava, da se je iz Anitine zgodbe naučil, da sta pomembna oba pola, torej brezpogojna skrb in ljubezen do drugih, da pa je hkrati pomembno, da imamo radi tudi sebe.
Mož Mirč ji je povrnil vero v moške
Ob vseh bolečinah se je Anitino srce odprlo ljubezni, ko je spoznala moža Mirča. Po besedah, ki sta si jih izmenjala, Vasja meni, da je bila veličina njenega moža v tem, da ji je povrnil vero v moške: »Do tistega trenutka so bili moški v glavnem mučitelji, tisti, ki so ji povzročali daleč največje trpljenje. Potem je prišel ta dober, pošten, delaven človek, veseljak, ob katerem je bila varna. In ona je potrebovala ogromno časa, da se mu je odprla, da je sprejela, da je v redu. Anita je bila možu neizmerno hvaležna in se mu je tudi v knjigi zahvalila in dejala: Hvala, da je bilo v redu, hvala, da sem bila varna, hvala, da si me imel rad.«
Kako je Mirča sprejela Karmen, kako zelo je spremenil njuno družinsko dinamiko, kakšen oče je bil in kakšen odnos imata danes, pa izveste v podkastu. Celotna epizoda vas čaka na začetku tega prispevka.
Preberite še:
Onaplus
Vam je bil članek všeč? Podprite nas z naročnino in pridobite dostop do ekskluzivnih vsebin – že od 7,99 € na mesec.