Sabina Obolnar: Ona me je vedno brezkompromisno zaščitila

Ob bližajočem se izboru Ona 365, na katerem uredništvo Oneplus vsako leto izpostavi izjemne Slovenke, ki našo družbo spreminjajo na bolje, smo se v tokratni epizodi podkasta Onaplus pogovarjali o moči žensk. Naši gostji sta bili dolgoletni članici strokovne komisije izbora Sabina Obolnar in Valentina Smej Novak.
Obolnarjeva, ki je tudi pobudnica One 365 in že od vsega začetka odgovorna urednica revije Onaplus, nas je v studiu spomnila na dejstvo, ki v zadnjih časih postaja vse bolj v nebo vpijoče, in sicer, da nekoč pridobljene ženske pravice niso samoumevne, ampak da se moramo zanje neprestano boriti. In to ne samo ženske, kot pravi Obolnarjeva, ampak vsi v naši družbi, tudi moški.
»Verjamem, da imajo ženske v določenih sferah družbe položaj in vse, kar temu pripada, vendar pa smo vedno dolžni pogledati tudi na ženske, ki so za štirimi zidovi,« je poudarila in opozorila, da med nami še vedno živi veliko posameznic, ki ne poznajo svobode, ki živijo v strahu, so poteptane, izkoriščane, in žrtve različnih oblik nasilja. Pogledati in pomagati moramo torej tudi ženskam, katerih življenje ni vidno javnosti. In pri tem imamo veliko vlogo mediji, meni Obolnarjeva.
»Veste, vsakič, ko izbruhne neki tragičen dogodek, skočimo v zrak. Hočem povedati, ženske je pač ves čas treba spodbujati, jim dajati podporo. Zato se mi tudi zdi pomembno, da mi v ženskem tisku dajemo ženskam jasno oporo in tvorimo skupnost, kjer ženska ve, kam se lahko obrne, če potrebuje pomoč, in da jo tudi dobi,« je povedala odgovorna urednica revije Onaplus.
Občutiti varnost in zavetje je ena najbolj dragocenih stvari, po kateri hrepeni vsak človek, je prepričana Obolnarjeva, ki nam je v podkastu odstrnila tudi tančico v svojo mladost. Takšno zavetje je sama namreč kot otrok našla pri svoji babici.
»Zame sta bili v zgodnjih letih zelo pomembni mama in stara mama. Bila sem precej živ in nemiren otrok. Prav spomnim se, ko sem doma kaj ušpičila, sem hitro tekla k moji babici in ona me je vedno, ampak vedno zaščitila. To je bilo prav neverjetno, kako me je babica vselej vzela v brezkompromisno zaščito in razložila moji mamici, zakaj je tako, in se je zadeva zaključila,« se spominja urednica in pravi, da je bila prav opora drugih ljudi tudi pozneje v življenju ključna, da je postala to, kar je danes.
»Mislim, da tudi v srednji šoli in na fakulteti nisem imela slabih izkušenj, ker se je vedno našel nekdo, ki me je spodbujal, ki mi je pač povedal prave stvari ob pravem času,« nam je povedala in razkrila, da je bila ena izmed takšnih oseb na fakulteti tudi njena profesorica dr. Manca Košir, ki se je močno zavzemala za svoje študente in jih usmerjala v novinarsko prakso v slovenske medije.
»Tudi ko sem prišla delat v časopisno podjetje Delo, so nas nadrejeni, izurjeni novinarji in karizmatični uredniki vedno spodbujali in nam svetovali, kako lahko izboljšamo svoje delo. Vedno je bilo več pohval kot negativnih besed in to mi je pomenilo zelo veliko in me je tudi zelo ohrabrilo,« nam je zaupala Obolnarjeva in se ob tem spomnila tudi besed še ene svoje pokojne profesorice dr. Nade Sfiligoj.
»Dr. Sfiligoj nam je vedno dejala: "Morate biti uporniški, morate biti aktivni in tako naprej. Vendar, ko ste v sedlu, lahko brcate na vse strani, ampak hrbet morate imeti pa zaščiten." In to sem jaz čutila praktično celo svoje življenje, da je nekdo ob meni in to mislim, da potrebujemo res vsi. Otroci pa sploh potrebujejo zaščito v trdni opori staršev,« meni Obolnarjeva, ki je prepričana, da se moramo zato kot družba med seboj čim več iskreno pogovarjati.
»Poslušajte sočloveka. Ne začnite mu takoj deliti nasvetov, kaj bi moral narediti, ampak ga poslušajte. Če mu lahko res pomagate, pa seveda tudi storite to,« nam je položila na srce.
V aktualni epizodi podkasta prisluhnite še, katere osebe so zaznamovale Valentino Smej Novak, kako sta Sabini Obolnar življenje spremenili Manca Košir in Anita Ogulin, tokratni gostji pa sta se z voditeljico Manco Čampa Pavlin dotaknili tudi kulture branja v Sloveniji, in seveda razkrili nekaj podrobnosti o letošnjem izboru Ona 365, ki ga bomo slavnostno obeležili točno čez teden dni.
Podporniki projekta Ona 365
Zahvaljujemo se podpornikom projekta, in sicer generalnemu pokrovitelju MG Motor Slovenija, pokroviteljema Frey Wille in Lidl Slovenija ter partnerjem Abena Helpi, Dr. Gorkič, Lekarna Ljubljana, Lisca, Melvita, MSL pharma, Panakea, Sanolabor in Stada.
O izboru Ona 365
Izbor Ona 365 že od leta 2011 slavi ženske z najrazličnejših področij družbe. Letos bo potekal že 15.
Prva Ona 365 je leta 2011 postala filozofinja in sociologinja prof. dr. Renata Salecl, leta 2012 pa smo nagrado podelili zdravnici, zaslužni za vzpostavitev in vodenje programa SVIT Jožici Maučec Zakotnik, ki je leta 2020, ob jubileju našega izbora prejela tudi naziv Ona desetletja.
Leta 2013 je na izboru Ona 365 slavila nekdanja alpska smučarka Tina Maze, leta 2014 smo se poklonili prevajalki in publicistki Jolki Milič, leta 2015 pa je nagrada šla v roke zdravnici in humanitarki Ninni Kozorog.
Leta 2016 je na izboru Ona 365 zmagala predsednica društva SOS telefon Maja Plaz, leta 2017 kuharska mojstrica Ana Roš, leta 2018 pisateljica Desa Muck, leta 2019 pa odvetnica in predavateljica doc. dr. Sara Ahlin Doljak.
Po koronskem letu smo v 2021 laskavi naziv Ona 365 podelili vsem medicinskim sestram Slovenije, leta 2022 je nagrada šla v roke novinarke in voditeljice Erike Žnidaršič, leta 2023 pa smo za Ono 365 oklicali zdravnico in gorko reševalko Evo Pogačar.
Lani je žirija v zgodovinskem preobratu v duhu sestrstva in medsebojne podpore žensk za zmagovalke razglasila vse lanskoletne nominiranke, tako da so Ona 365 postale: Beti Hohler, Alenka Marinič, Jana Zupančič, Lidija Jerkič, Manca Ahlin, Miljana Cunta, Mirjana Duler, Nika Prevc, Rada Zergol in Tina Bizjak.
Preberite še:
Onaplus
Postanite naš naročnik in si zagotovite dostop tudi do zaklenjenih avtorskih vsebin.