VPRAŠAJTE STROKOVNJAKA

Sosedov sin cele dneve nabija košarkarsko žogo, od hrupa se nam bo zmešalo

Ironija pri vsem skupaj je, da imamo zelo blizu košarkarsko igrišče, a to sosede ne gane, ker gledajo povsem in čisto samo nase in se požvižgajo na vse.
Fotografija: Sosedov sin nam že leta para živce z žogo. FOTO: Mooremedia/shutterstock
Odpri galerijo
Sosedov sin nam že leta para živce z žogo. FOTO: Mooremedia/shutterstock

Soseda najprej pisno opozorite, nato pravno ukrepajte 

Odgovarja:

bostjan-j-turk

Pravnik, za brezplačen pravni nasvet nam pišite na info@onaplus.si

Zahvaljujem se za vaše vprašanje. 

Spomnim se nekega primera, ko je nekdo, ki ga je sosed stalno mučil s svojo agresivno glasbo iz zvočnikov, za protiukrep angažiral svojo kolegico, ki je bila operna pevka. Gospa je tedaj, ko je sosed za kakšno uro prenehal z manifestacijo svojega glasbenega žanra, začela neumorno prepevati arije. Sosedov hrup je čez nekaj dni čudežno ponehal. Žal tak ukrep zob za zob ne zaleže vedno, predvsem pa je pravno krepko sporen. 

V omenjeni situaciji imate sicer možnost vložitve tožbe zaradi zaščite pred vznemirjanjem (gre za tako imenovano negatorno oziroma prepovedno tožbo), ki jo lahko vloži lastnik, ki meni, da ga nekdo tretji protipravno vznemirja. Vendar pa je treba pred vložitvijo take tožbe pretehtati določene okoliščine. Sodna praksa je izrekla, da gre lastniku sodno varstvo pred vznemirjanjem le v primeru, ko je uporaba njegove nepremičnine otežkočena preko mere, ki je glede na naravo in namen nepremičnine ter glede na krajevne razmere običajna. Poseg postane protipraven, ko preseže določen tolerančni prag.

PREBERITE ŠE --> Znoreli bomo od hrupa, saj je sosed pod okno naše spalnice postavil toplotno črpalko

To pomeni, da moramo najprej definirati, ali je sosedovo nabijanje košarkarske žoge take intenzitete, da vpliva na to, da je uporaba vaše nepremičnine otežkočena preko mere, tako, da presega določen tolerančni prag. To, kdaj je presežen tolerančni prag, pa sodišča tolmačijo na podlagi objektivnih kriterijev. To pomeni, da ne upoštevajo subjektivnih zaznav posameznikov, ki se pritožujejo glede hrupa (saj lahko nekoga zmoti že malenkost, nekdo drug pa lahko prenaša marsikaj).

Moje mnenje je sicer, da je sosedov sin z neumornim nabijanjem košarkarske žoge presegel tudi objektivni tolerančni prag. Dodatni argument za tako sklepanje je, da je zaradi njegovih treningov vaša terasa postala neuporabna. Poleg tega ima v bližini možnost uporabe drugega košarkarskega igrišča. Košarkarska žoga, ki se odbija od tal in - kot ste duhovito opisali - predstavlja konstanten hrup, ki je podoben "woofer" zvočniku, ne bi bila moteča le za na hrup zelo občutljive osebe, ampak tudi za posameznike z železnimi živci.

PREBERITE ŠE --> Fitnes v našem bloku neprestano nabija glasbo, meša se nam

Poleg tega je moje mnenje, da bi morala sodišča pri razlagi pojmov, kot so krajevni običaji, preseganje tolerančnega praga ipd., upoštevati tudi določene kulturne standarde, obzirnost do sosedov, pravico vsakogar, da živi v relativno mirnem okolju, kjer si lahko spočije od vsakodnevnega stresa, kar bi jim moralo biti poglaviten kažipot pri sprejemanju odločitev.

Priporočam vam, da soseda najprej pisno opozorite na to, da njegov sin s svojimi športnimi aktivnostmi povzroča protipraven hrup, in zahtevate, da s tem početjem čim prej preneha. Omenite mu, da boste v nasprotnem primeru zoper njega vložili ustrezno tožbo. Priporočam tudi angažma odvetnika.

Preberite še:

V prodaji

Ne spreglejte