Očetova partnerica se je iz koristoljubja z njim poročila tik pred smrtjo

Novembra sem izgubila očeta. Mama mi je umrla pred osmimi leti. Med tem si je oče poiskal partnerico, s katero sta bivala v naši družinski hiši.
Fotografija: Foto: Bonsales/Shutterstock
Odpri galerijo
Foto: Bonsales/Shutterstock


Spoštovani!

Novembra sem izgubila očeta. Mama mi je umrla pred osmimi leti. Med tem si je oče poiskal partnerico, s katero sta bivala v naši družinski hiši. Lastniki smo bili vsak pol. Po mamini smrti smo z očetom naredili pogodbo o dosmrtnem preživljanju, s tem, da se po smrti njegov delež v celoti prepiše name in na mojega moža (darilna pogodba).

Partnerica, ki si jo je oče izbral, nima nobenega premoženja, nobenega potomca in je brez pokojnine. Skratka moj oče jo je preživljal ves ta čas do svoje smrti. Pred enim letom sta se potiho poročila, ne da bi seznanila nas otroke. To naj bi oče storil, da jo zaščiti in da bo po njegovi smrti dobivala vdovsko pokojnino, nam je povedala sama. Novico o njuni poroki smo izvedeli tik pred očetovo smrtjo in še to od nje in ne od očeta!

Zdaj me zanima, kako je z njenim bivanjem pri nas. Glede na pogodbo, ki smo jo podpisali z očetom, se očetov delež hiše prepiše name in na mojega moža. Kaj pa to pomeni za njegovo novo ženo? Ima ona kakšne pravice glede bivanja v naši hiši?


Bralka
Preučite, kaj je napisano v pogodbi o dosmrtnem preživljanju

Hvala za postavljeno vprašanje. Čeprav omenjate, da je oče z vami in z vašim možem podpisal tako pogodbo o dosmrtnem preživljanju, kot tudi darilno pogodbo, pa lahko smiselno razberem, da je šlo v vašem primeru za pogodbo o dosmrtnem preživljanju in ne darilno pogodbo. Razlika med pogodbama je velika, saj ima vsaka drugačne dednopravne učinke.

Če torej predpostavljam, da sta z očetom skupaj z možem podpisala pogodbo o dosmrtnem preživljanju, sta po njegovi smrti postala lastnika celotne družinske hiše. Pogodba o dosmrtnem preživljanju je odplačna pogodba obligacijskega prava, kar pomeni, da ne more vplivati na morebitne dedne deleže preostalih dedičev (dedinja bi bila žena pokojnega očeta, ki biva pri vas). Drugače bi bilo v primeru darilne pogodbe, saj bi v tem primeru žena lahko zahtevala svoj dedni delež (pod določenimi predpostavkami tudi v obliki lastništva dela družinske hiše). 

Kar zadeva ženino pravico do bivanje v vaši hiši, pa je ta odvisna od tega, ali gospa razpolaga s kakšnim pravnim naslovom, ki ji to omogoča. Morda je bila že v pogodbi o dosmrtnem preživljanju dogovorjena njena pravica do služnosti stanovanja. Če pa žena nima nobenega pravnega naslova, ki bi ji omogočal bivanje v vaši hiši, pa lahko morda razmislite o tem, da bi z njo sklenili najemno pogodbo, ki bi ji omogočala bivanje v delu vaše družinske hiše.     

V prodaji