VPRAŠAJTE STROKOVNJAKA

Očetova nova žena je po njegovi smrti izpraznila našo družinsko hišo

Ker oče ni zapustil oporoke, je dedovala njegova nova žena, ki pa v zakon ni prinesla nič.
Fotografija: Po očetovi smrti se je njegova nova žena že na dan pogreba izselila iz hiše in s seboj vzela vse premičnine. FOTO: Ground Picture/Shutterstock
Odpri galerijo
Po očetovi smrti se je njegova nova žena že na dan pogreba izselila iz hiše in s seboj vzela vse premičnine. FOTO: Ground Picture/Shutterstock

Vložite lahko dediščinsko tožbo

Odgovarja:

bostjan-j-turk

Pravnik, za brezplačen pravni nasvet nam pišite na info@onaplus.si

Zahvaljujem se za vaše vprašanje. Omenjate možnost, da bi izpodbijali pravico do dedovanja žene vašega pokojnega očeta. Pri tem imate verjetno v mislih možnost vložitve tako imenovane dediščinske tožbe. Gre za tožbo, ki jo vloži dedič proti drugemu dediču in v kateri zahteva zapuščino, del zapuščine ali posamezne predmete od osebe, ki je sicer bila s sklepom razglašena za dediča, dejansko pa to ni.

V postopku na podlagi dediščinske tožbe mora tožnik dokazati, da ima dedno pravico oziroma da ima močnejšo dedno pravico kot toženec. To pomeni, da bi lahko tako tožbo vložili, če menite, da gospa sploh ni dedinja, oziroma, da imate vi močnejšo dedno pravico od nje.

Če imate v mislih premičnine, ki jih je gospa odnesla s seboj, bi morali dokazati, da ji te ne pripadajo, ampak da pripadajo vam. Taka tožba sicer proti poštenemu posestniku zastara v enem letu, odkar je dedič izvedel za svojo pravico in za posestnika stvari zapuščine, najpozneje pa v desetih letih od zapustnikove smrti, nasproti nepoštenemu posestniku pa zastara v dvajsetih letih.

Preberite še:

V prodaji

Ne spreglejte