Možev brat nam kar naprej grozi, življenje z njim je nočna mora
Pozdravljeni,
imamo težavo, ki bi jo radi rešili na miren način, a očitno bo to nemogoče. Pred 17 leti, po smrti staršev, sta si brata dediščino razdelila na pol. V teh letih si je eden od njiju, moj mož, ustvaril družino in skrbi ter vzdržuje lastnino, medtem ko drugi nasprotuje vsem popravilom in skrbi za okolico in tudi finančno ne sodeluje pri popravilih, češ da se mu ne splača vlagati v nepremičnino, ker nima potomcev, njega bo pa trenutno stanje še zdržalo. Vzel si je spodnji del hiše, ki je že bil opremljen od staršev in tako je tudi ostalo.
Mi smo vsa sredstva vložili v mansardno stanovanje. Brat nam je nasprotoval pri izgradnji posebnega vhoda, ker bi šle stopnice 20 cm čez okno njegovega stranišča. Zdaj pa nam grozi, da nas bo izgnal iz hiše, ker motimo njegov spanec, ko zjutraj odhajamo v službo in ena od stopnic zaškripa. Grozi, da bo odrezal stopnice in podobno. Prav tako našim otrokom ne dovoli, da bi imeli v našem stanovanju mačko.
Mi bi želeli vseeno postaviti svoj vhod, a to za seboj potegne še popravilo stare strehe, za katero brat tudi ne želi prispevati denarja. Trdi, da če bo streha začela puščati, bo to tako ali tako samo naš problem, ker smo na vrhu. Izjavil je celo, da nismo drug drugemu nič, samo sosedje, in s tem je zelo prizadel brata, mojega moža. Skratka, ostaja odločen, da ne bo vlagal v hišo in v njeno vzdrževanje.
Zanima me, ali lahko pridobimo kakšno odvetniško mnenje, ki bi ga poslali svaku, da je kot lastnik dolžan vzdrževati lastnino, streho, saj s pogovorom ne dosežemo nič, zadnja njegova izjava je bila, da ne čuti nobene potrebe po komunikaciji z nami. Žalostno, a takšne odnose imamo že 17 let.
Lep pozdrav,
Bralka
Solastniki si stroške delijo v sorazmerju z velikostjo idealnih deležev
Hvala lepa za postavljeno vprašanje, ki posega na dokaj kroničen slovenski problem, ki nastane, ko solastniki nepremičnine postanejo značajsko inkompatibilni posamezniki.
Temeljno pravilo solastnine je, da morajo solastniki stroške uporabe, upravljanja in druga bremena, ki se nanašajo na skupno stvar (nepremičnino) kriti v sorazmerju z velikostjo njihovih idealnih deležev. Če predpostavljam, da sta vaš mož in brata solastnika nepremičnine v razmerju 50 odstotkov - 50 odstotkov, je torej bratova dolžnost, da krije stroške, ki obsegajo njegov idealni delež - torej stroške v polovični višini. Je že tako, da imetje ne predstavlja samo brezplačnega ugodja, ampak je treba zanj tudi nekaj plačati.
Ker omenjate, da je treba zamenjati tudi strešno kritino, velja, da gre tu za posel rednega upravljanja, za katerega je sicer treba pridobiti soglasje solastnikov, ki imajo skupaj več kot polovico idealnih deležev. Če bi imel vaš mož več kot polovico idealnih deležev na nepremičnini, bi se lahko zamenjave strešne kritine lotil sam, če pa je solastnik samo v razmerju 50 odstotkov in za obnovo ne bo pridobil soglasja brata, bo moral – v primeru, če bo dokazal, da gre za nujni ukrep (v smislu rednega vzdrževanja) - podati predlog, da sodišče v nepravdnem postopku odloči o tem, ali je posel res nujen, in če je, da ga posledično tudi odobri.
Glede pravnega mnenja vam priporočam, da se obrnete na enega izmed pravnih strokovnjakov, ki vam ga lahko sestavi in ga tudi pošlje moževemu bratu.
Onaplus
Postanite naš naročnik in si zagotovite dostop tudi do zaklenjenih avtorskih vsebin.