Moj dementni sosed pri 90 še vedno vozi avto, bojim se, da bo povozil koga

V naši soseski živi upokojen profesor travmatološke kirurgije. Star je okoli 90 let. Skoraj vsako jutro se odpelje s svojim malim avtomobilom po nakupih.
Fotografija: Foto: Roman Samborskyi/Shutterstock
Odpri galerijo
Foto: Roman Samborskyi/Shutterstock


V naši soseski živi upokojen profesor travmatološke kirurgije. Star je okoli 90 let. Skoraj vsako jutro se odpelje s svojim malim avtomobilom (ni avtomatik) po nakupih. Ko tako reverzira, malo buta po drevesih, robnikih in potem se 20 do 30 kilometrov na uro pelje proti trgovskemu centru. Neprednostne ceste niso ovira, rdečo luč na semaforju v glavnem upošteva. Človek je dokaj dementen, hodi samo s pomočjo palice … 

Ker predstavlja občo nevarnost, sem ga ob neki priložnosti prijavil na policijo. Policija je ugotovila, da ima vse potrebne papirje v redu – še več, odlične inteligenčne teste in sposobnosti vida in tako naprej. Učinek, ki sem ga dosegel, je bil, da sem še bolj črna ovca v skupnosti. 

Kaj če bo nekega povozil mamico z vozičkom?! Njegovi papirji so sicer res stoodstotni, ampak take menda dobiš malo ven iz Ljubljane za kakih 200 do 300 evrov, odvisno od problematike. Kaj storiti, kako preprečiti takemu človeku, da pusti avto pri miru in ne povzroča splošne nevarnosti v svoji okolici?


Bralec
Skušajte dokumentirati domnevno nevarno vožnjo

Zahvaljujem se vam za pismo, ki odstira dokaj akuten problem podaljševanja vozniškega dovoljenja voznikom, ki na prvi pogled niso več sposobni upravljati svoje vozilo.

Moje osebno mnenje je, da bi moral organ, pristojen za podaljševanje vozniškega dovoljenja, poleg kriterijev psihofizične sposobnosti za vožnjo, ki jih že tako upošteva, upoštevati tudi morebitne dokaze, ki bi pričali o tem, da oseba, ki ima sicer veljavno vozniško dovoljenje, vozi nevarno in ogroža druge udeležence v prometu – denimo fotografije neprimerne vožnje.

Taki dokazi bi pravzaprav morali biti odločilni pri presoji o tem, ali je konkreten voznik še sposoben za vožnjo in ali se mu lahko posledično podaljša vozniško dovoljenje.

Omenjeni gospod torej ima veljavno vozniško dovoljenje, kar seveda pomeni, da formalno lahko še naprej vozi avto. Kljub temu bi vam svetoval, da poskusite njegovo domnevno nevarno vožnjo dokumentirati in jo poslati na policijo, ki bo lahko potem temu primerno ukrepala.

V skladu z zakonom o prekrških namreč velja, da mora prekrškovni organ (policija) v petih dneh od ugotovitve prekrška in storilca predlagati sodišču, da storilcu začasno odvzame vozniško dovoljenje, če je podan utemeljen sum, da je storilec, ki ima veljavno vozniško dovoljenje, storil prekršek zoper varnost cestnega prometa, za katerega je predpisana stranska sankcija kazenskih točk v cestnem prometu v številu, zaradi katerega se po zakonu izreče prenehanje veljavnosti vozniškega dovoljenja (denimo vožnja pod vplivom alkohola, vožnja v nasprotno stran avtoceste in podobno).

V prodaji