VPRAŠAJTE STROKOVNJAKA

Kupujem avto, pa me prodajalec hoče prisiliti, da podpišem sporno pogodbo

Prodajalec vztraja, naj podpišem klavzulo videno-kupljeno, češ, da ne želi, da bi ga kasneje klicarila z nekimi neutemeljenimi reklamacijami.
Fotografija: Občutek imam, da me hoče prodajalec prinesti naokrog. FOTO: Jasen Wright/Shutterstock
Odpri galerijo
Občutek imam, da me hoče prodajalec prinesti naokrog. FOTO: Jasen Wright/Shutterstock

Klavzula je dopustna, če prodajalec ni prikrival napak

Odgovarja:

bostjan-j-turk

Pravnik, za brezplačen pravni nasvet nam pišite na info@onaplus.si

Zahvaljujem se za vaše zanimivo vprašanje. Tako imenovani klavzuli videno-kupljeno se strokovno reče klavzula o izključitvi ali omejitvi prodajalčeve odgovornosti za napake, ki je v praksi zelo pogosta. Če podpišemo tako klavzulo, se moramo zavedati, da se s tem odpovedujemo uveljavljanju napak na vozilu, kar bi bila sicer naša (zakonska) pravica. 

PREBERITE ŠE --> Kupujem stanovanje, a lastnik hoče, da plačam še njegov davek prodaje

Klavzula videno-kupljeno je v pravnih poslih med fizičnimi osebami načelno dopustna (če gre za nakup od pravne osebe, za katero pridejo v poštev določila zakona o varstvu potrošnikov, ki je kogentni predpis, pa ta v nobenem primeru ni dopustna). 

Ni pa dopustna v vseh primerih. Taka klavzula je denimo nična v primeru, če je bila napaka prodajalcu znana, pa kupca o njej sploh ni obvestil, kot tudi tedaj, če je prodajalec kupcu to določilo vsilil, ker je izkoristil svoj prevladujoči položaj. Prav tako velja, da je nedopustno uveljavljati klavzulo videno-kupljeno in z njo izključevati prodajalčevo odgovornost, če se je napaka pojavila v nasprotju z dogovorjeno lastnostjo na vozilu. 

PREBERITE ŠE --> Prodajalcu sem plačala avans, nato pa me je nategoval kar dva meseca

Če povzamem, klavzula videno-kupljeno je torej dopustna, a le pod pogojem, da prodajalec kupcu ni prikrival napake (to pa mu je seveda treba dokazati, običajno z mnenjem izvedenca avtomobilistične stroke), ali, da mu klavzule ni vsilil tako, da je izkoristil svoj prevladujoči položaj. Kaj je to prevladujoči položaj, je sicer dejansko vprašanje - za tak položaj bi denimo lahko šlo, če bi pravnik prodajal vozilo starejši gospe in v kupoprodajno pogodbo vključil tako klavzulo, ne da bi jo sploh opozoril nanjo. 

PREBERITE ŠE --> Znana pohištvena trgovina me je opeharila, za znižan izdelek sem plačala polno ceno

Preberite še:

V prodaji

Ne spreglejte