Kupujem avto, pa me prodajalec hoče prisiliti, da podpišem sporno pogodbo
Pozdravljeni,
vesela bom vašega mnenja glede moje pravne dileme. Pred dvema tednoma sem želela kupiti rabljeno vozilo. Prodajalec je vztrajal, naj podpišem klavzulo videno-kupljeno, češ, da ne želi, da bi ga kasneje klicarila z nekimi neutemeljenimi reklamacijami. Obenem mi je zagotavljal, da je avtomobil v dobrem stanju in da ga lahko odpeljem tudi na pregled k svojemu avtomehaniku, če tako želim.
Verjamem, da je vozilo v dobrem stanju, mi pa ni všeč, da mi nekdo vsiljuje tako klavzulo. Zato vas sprašujem, ali je taka klavzula pravno sploh dopustna glede na pravila o odgovornosti prodajalca?
Bralka
Klavzula je dopustna, če prodajalec ni prikrival napak
Zahvaljujem se za vaše zanimivo vprašanje. Tako imenovani klavzuli videno-kupljeno se strokovno reče klavzula o izključitvi ali omejitvi prodajalčeve odgovornosti za napake, ki je v praksi zelo pogosta. Če podpišemo tako klavzulo, se moramo zavedati, da se s tem odpovedujemo uveljavljanju napak na vozilu, kar bi bila sicer naša (zakonska) pravica.
PREBERITE ŠE --> Kupujem stanovanje, a lastnik hoče, da plačam še njegov davek prodaje
Klavzula videno-kupljeno je v pravnih poslih med fizičnimi osebami načelno dopustna (če gre za nakup od pravne osebe, za katero pridejo v poštev določila zakona o varstvu potrošnikov, ki je kogentni predpis, pa ta v nobenem primeru ni dopustna).
Ni pa dopustna v vseh primerih. Taka klavzula je denimo nična v primeru, če je bila napaka prodajalcu znana, pa kupca o njej sploh ni obvestil, kot tudi tedaj, če je prodajalec kupcu to določilo vsilil, ker je izkoristil svoj prevladujoči položaj. Prav tako velja, da je nedopustno uveljavljati klavzulo videno-kupljeno in z njo izključevati prodajalčevo odgovornost, če se je napaka pojavila v nasprotju z dogovorjeno lastnostjo na vozilu.
PREBERITE ŠE --> Prodajalcu sem plačala avans, nato pa me je nategoval kar dva meseca
Če povzamem, klavzula videno-kupljeno je torej dopustna, a le pod pogojem, da prodajalec kupcu ni prikrival napake (to pa mu je seveda treba dokazati, običajno z mnenjem izvedenca avtomobilistične stroke), ali, da mu klavzule ni vsilil tako, da je izkoristil svoj prevladujoči položaj. Kaj je to prevladujoči položaj, je sicer dejansko vprašanje - za tak položaj bi denimo lahko šlo, če bi pravnik prodajal vozilo starejši gospe in v kupoprodajno pogodbo vključil tako klavzulo, ne da bi jo sploh opozoril nanjo.
PREBERITE ŠE --> Znana pohištvena trgovina me je opeharila, za znižan izdelek sem plačala polno ceno
Preberite še:
Onaplus
Postanite naš naročnik, berite kakovostne vsebine z izključno avtorskimi članki. Prvih 7 dni je dostop brezplačen.