Babica se mi maščuje, ker sem sorodnikom povedala za njeno skrivno oporoko
Pozdravljeni!
Pred slabim mesecem dni mi je umrl oče in med izpolnjevanjem smrtovnice smo prišli tudi na pogovor o dedovanju. Oče je s svojo biološko mamo (le-ta ga je kot dojenčka dala v posvojitev, pred dobrimi desetimi leti pa sta vzpostavila stike) podpisal pogodbo o preživljanju. Torej: ona njemu prepušča nepremičnino, v kateri ima ona dosmrtno služnostno pravico, on pa bo zanjo skrbel do smrti. Gospa je za svojo starost precej vitalna, živi v drugi državi s partnerjem, pomoč mojega očeta je zavračala, kadar koli ji jo je ponudil, čeprav ji je želel pomagati. Za to imam priče, gotovo bi se dalo najti tudi pisni material, saj sta se veliko pogovarjala preko elektronske pošte.
Oče je zdaj, na mojo veliko žalost, preminil pred svojo mamo. Njegova mama pa je ponovno pokazala pravi obraz, saj ni prišla niti na pogreb, niti ni želela pri njem finančno pomagati, čeprav jo je to prosila njena hči, ko sem potožila, da mu ne morem omogočiti pogreba, kakršnega bi si želel sam (gospa je sicer precej premožna, med drugim lastnica več nepremičnin).
Očetova sorojenca (ki sta, v nasprotju z mojim očetom, po svoji biološki mami dediča) sta za darilno pogodbo v zvezi s to nepremičnino izvedela od mene šele po smrti mojega očeta. Sicer nimata nič proti in menita, da je prav, da je mati želela nekaj zapustiti tudi mojemu očetu, ter me spodbujata, da se za nepremičnino »borim«, sta pa mamo vprašala, zakaj je to morala biti taka skrivnost. Ko je torej očetova biološka mama, moja biološka babica, ugotovila, da se je za darilno pogodbo razvedelo, se je odločila, da želi pogodbo razveljaviti. Po njenih besedah moj oče ni izpolnil pogojev v pogodbi, ker je umrl pred njo in posledično zanjo ni skrbel do smrti. Povedala nam je tudi, da je že kontaktirala odvetnika in je pogodba že uradno razveljavljena.
Naj povem še, da do zapuščinske obravnave sploh še ni prišlo in dediščina še ni razdeljena (imam še polsestro, ki bo prav tako dedovala po očetu). Ali je torej možno, da je gospa, moja biološka babica, enostransko razveljavila darilno pogodbo še pred zapuščinsko obravnavo, ne da bi o tem bil kdor koli (predvsem dediči) uradno obveščen (za razveljavitev je povedala zgolj svoji hčerki, za svoje trditve pa ni predložila nobenih dokazov)? Ali ima sploh pravno podlago, da razveljavi pogodbo zgolj zato, ker je oče umrl?
S polsestro sva se pogovarjali in bi seveda prevzeli tudi ta del pogodbe o dosmrtnem preživljanju, da le nepremičnina ostane del dediščine. Seveda gospa o tem z nama sploh ni govorila, ni naju kontaktirala niti, da bi nama izrekla sožalje, kaj šele, da bi se pogovarjali o zapuščini mojega očeta. Kolikor jo poznam, ne bo želela, da bi s polsestro skrbeli zanjo, moje polsestre pravzaprav niti ne pozna, nikoli je ni videla. Jezna je, ker se je razvedelo za pogodbo, preden je umrla sama in me zdaj želi kaznovati (sebe pa oprati krivde, ker je isto nepremičnino, zgolj v oporoki na listu papirja, pred leti že namenila hčerki). Z mojim očetom imata podpisano overjeno notarsko pogodbo, ki je nastala kasneje kot ta oporoka, prav tako so v stanovanju, kjer je bival, shranjeni ključi te nepremičnine.
Hvala za vašo pomoč,
Bralka
Zahtevate lahko odškodnino
Zahvaljujem se vam za vprašanje, ki odseva skrajno nemoralno početje vaše babice. A ker se žal morala in pravne norme ne prekrivajo vselej, se raje osredotočiva na vaše pravne možnosti v konkretnem primeru.
V vašem pismu izmenično omenjate darilno pogodbo in pogodbo o dosmrtnem preživljanju, ki sta vsebinsko sicer povsem različni pogodbi, vsaka s svojimi specifičnimi pravnimi posledicami. A kot lahko logično razberem iz zapisa, gre v vašem primeru za pogodbo o dosmrtnem preživljanju, ki sta jo sklenila vaša babica in vaš oče.
Naj omenim, da je pogodba o dosmrtnem preživljanju obligacijski pravni posel, v skladu s katerim se preživljalec zaveže, da bo preživljal preživljanca, ta pa izjavi, da mu zapušča vse premoženje ali del premoženja, ki obsega nepremičnine in premičnine, ki so namenjen za rabo ali uživanje nepremičnin, s tem, da je njihova izročitev odložena do izročiteljeve smrti.
Razveza pogodbe o dosmrtnem preživljanju je možna, in sicer tako na osnovi sporazuma med strankama kot tudi, če to zahteva le ena stranka (v primeru, če denimo druga stranka ne izpolnjuje svojih obveznosti), pogodbo pa razveže sodišče.
Posebna pravna situacija, na katero bodite pozorni, pa nastane, če umre preživljalec (torej vaš oče). V tem primeru preidejo njegove obveznosti na njegovega zakonca in tudi na tiste potomce, posvojence ali njihove potomce, ki so poklicani k dedovanju (torej tudi na vas), a pod pogojem, če ti v to privolijo.
Če ti ne privolijo v nadaljevanje pogodbe o dosmrtnem preživljanju, pa se pogodba razveže in nimajo pravice zahtevati odškodnine za prejšnje preživljanje. Pomembna je torej vaša privolitev v to, da boste prevzeli očetove obveznosti po pogodbi o dosmrtnem preživljanju.
Omenil bi še to, da v primeru, če zakonec, potomci, posvojenci ali potomci posvojenca NE MOREJO (in ne NOČEJO) prevzeti pogodbenih obveznosti, pa imajo pravico zahtevati odškodnino od preživljanca.
Onaplus
Postanite naš naročnik in si zagotovite dostop tudi do zaklenjenih avtorskih vsebin.