30 let se ni zmenil za očeta, zdaj, ko je dementen, pa si hoče prilastiti hišo

moja mama se je po smrti mojega očeta drugič poročila. Iz prvega zakona ima mene, ki sem se, preden se je poročila, že osamosvojila, in še mojega brata in sestro.
Fotografija: Foto: Lisa F. Young/Shutterstock
Odpri galerijo
Foto: Lisa F. Young/Shutterstock


Spoštovani,

moja mama se je po smrti mojega očeta drugič poročila. Iz prvega zakona ima mene, ki sem se, preden se je poročila, že osamosvojila, in še mojega brata in sestro, ki pa sta živela z njo in njenim drugim možem, s katerim nista imela otrok. Mamin novi mož je bil pred tem ločen in po tej ločitvi s svojima otrokoma ni imel več stikov. Ob ločitvi je njegov sin dobil del hiše (mansardno stanovanje za katerega si je uredil svoj vhod, vendar se je kasneje odselil), njegova hčerka pa se je odpovedala dediščini, ker živi v tujini. Moj brat je ostal pri maminem novem možu, moja sestra pa se je, ko je odrasla, odselila na svoje. Mama in njen drugi mož sta po 25 letih zakona naredila pogodbo o dosmrtnem preživljanju, kjer sta kot skrbnika navedena moj brat in sestra, saj sta ves čas skrbela zanju.

Pred dobrim letom je mama umrla, njen mož pa je odšel v dom za ostarele, s tem se je tudi strinjal, saj sam ni mogel več skrbeti zase. Ko so sorodniki maminega moža izvedeli za to pogodbo, se je znova prikazal njegov sin, ki ga prej vsaj 30 let sploh ni obiskal ali poklical, in ga začel prepričevati, da pogodbo o dosmrtnem preživljanju razveljavi in da bi on skrbel zanj in bil njegov skrbnik. Moj brat ima tudi občutek, da je svojega očeta prepričal že tako daleč, da mu je ta dal ključ od hiše, saj so znaki, da nekdo hodi vanjo.

Medtem je bila že zaključena zapuščinska obravnava, kjer sta sorazmerni mamin del dobila moj brat in moja sestra, jaz pa sem se dedovanju odpovedala v njuno korist, opravljen je bil tudi že vpis v zemljiško knjigo in s tem so lastniki hiše zdaj mamin mož ter brat in sestra. Ker je mamin mož že dementen, nas skrbi, kaj lahko doseže njegov spletkarski sin. Lahko kako ukrepamo?

Za vaš odgovor se vam že vnaprej lepo zahvaljujem,


Bralka
Pogodbe o dosmrtnem preživljanju se ne da tako zlahka razvezati

Zahvaljujem se vam za vaše zanimivo vprašanje. Dejstvo, da je mamin drugi mož z vajinim bratom in sestro podpisal pogodbo o dosmrtnem preživljanju, je njima (in seveda tudi njemu) vsekakor v korist.

Pogodba o dosmrtnem preživljanju je namreč odplačen pravni posel, kar pomeni, da se premoženje, ki je predmet pogodbe o dosmrtnem preživljanju, ne upošteva niti pri nujnem deležu, ki bi ga sicer lahko zahteval sin kot nujni dedič.  

Tudi dejstvo, da je mamin drugi moč zbolel za demenco, na to pogodbo ne more vplivati, saj domnevam, da jo je podpisal tedaj, ko je bil še zdrav oziroma popolnoma poslovno sposoben.

Pogodbe o dosmrtnem preživljanju se ne da tako zlahka razvezati. Po zakonu bi jo lahko oče razvezal le, če bi uspel dokazati, da sin in hčerka ne izpolnjujeta svojih obveznosti po pogodbi, kar pa bi verjetno težko dokazal.

Dejstvo, da ima sin ključ od hiše, pa na pravice, ki jih imata vaš brat in sestra po pogodbi o dosmrtnem preživljanju, ne vpliva.

V prodaji