Ločitev brez vojne: zgodbe znanih Slovenk in Slovencev o novem začetku
Po podatkih statističnega urada Republike Slovenije se je lansko leto razvezalo 2.064 zakonskih parov. Čeprav to pomeni, da pri nas vsak dan dobimo 12 novih ločencev, ostajamo država z najmanj ločitvami v Evropski uniji, kar kaže na to, da razveze Slovenci ne jemljemo zlahka, ampak si prizadevamo reševati partnerske odnose.
Pa vendar, včasih je iz zveze bolje oditi. Ko sta partnerja poskusila že vse, a odnos še vedno ne deluje ali ko se izkaže, da eden od partnerjev nikakor noče sodelovati pri iskanju rešitev, je bolje pogledati resnici v oči in razdreti situacijo, preden postane toksična.
Odločitev za ločitev ni lahka, a osvobaja. Tako menijo tudi mnoge znane Slovenke in Slovenci, ki so se soočili z njo. Resda je bila izkušnja boleča, so nam zaupali v intervjujih, a dala jim je novo upanje, da zdaj živijo iskrenejše, srečnejše in bolj izpolnjeno. Zbrali smo njihove modrosti, naj vam bodo navdih, če ste se tudi sami znašli na ljubezenskem razpotju.
Jure Košir: Postalo nama je jasno, da je ločitev neizbežna

»Nedvomno se človek ne poroči z idejo, da se bo nekoč ločil,« pravi nekdanji alpski smučar Jure Košir, ki nam je v intervjuju zaupal, kako je bilo, ko sta se leta 2015 razšla z dolgoletno ženo Alenko Košir (danes Alenko Ružič Jovović).
»Če si z nekom v zakonu 15 let, kot sem bil jaz, se zgodi marsikaj. Ker se ves čas v paru razvijamo tudi kot posamezniki, se lahko sčasoma začnejo pojavljati razhajanja v tem, kaj je pomembno enemu, kaj drugemu. Vsekakor pa ločitev za naju ni bila »stvar navdiha«, temveč posledica daljšega obdobja, ko je postajalo vse bolj jasno, da je ta korak neizbežen.«
Olimpijec nam je tudi povedal, da ločitev še vedno vidi kot neprijetno okoliščino v svojem življenju, vendar se jo je naučil sprejeti. Preberite, kako, TUKAJ.
Ana Roš Stojan: Po ločitvi sem bila kar nekaj časa samska
Dolgoletni zakon se je leta 2017 končal tudi za vrhunsko kuharsko mojstrico Ano Roš Stojan, ki danes na prelomnico v svojem življenju, ko je »eskaliralo vse, kar je eskaliralo lahko«, gleda z drugega zornega kota.
»Vse, kar se je zgodilo, je bilo prav. Slabe izkušnje nas okrepijo. Ločitev je bila zame izjemno boleča, saj sem človek, ki ima rad dvojino,« nam je zaupala v pogovoru in priznala, da je bila po ločitvi kar nekaj časa samska.

»Nato pa se je čisto nepričakovano zgodil Urban. Oba sva bila v trenutku začarana. In ta začaranost še kar traja. Čeprav sva skupaj šele dve leti, delujeva, kot da sva par že od nekdaj. Popolna simbioza,« pravi s tremi Michelinovimi zvezdicami nagrajena chefinja, ki je zdaj mnogo srečnejša kot nekoč.
»Ničesar svoji osebni zgodovini ne bi želela odvzeti, saj me je oblikovala. A sem seveda drugačna, morda bolj vedra, kot sem bila. Že to, da otroka rečeta, da se mama spet smeje, pove veliko.«
PREBERITE -> Ana Roš Stojan: Končalo se je z izžetostjo, ločitvijo in eskalacijo vsega
Polona Wallas: Ločitev mi je dala svobodo in kreativnost

Ločitev je osvobodila tudi pisateljico Polono Wallas, ki pravi, da jo je ločitev opolnomočila in »naredila žensko«. »Z ločitvijo sem dobila čas zase, določeno svobodo,« nam je razkrila v intervjuju in povedala, da ji je razpad prvega zakona nastavil ogledalo in ponudil priložnost za preobrazbo.
»Ločitev mi je dala tudi to, da sem postala odgovorna za vsa svoja dejanja. In kreativna.« Danes ima novega partnerja, s katerim je v zvezo stopila z večjim zavedanjem. Preberite, do katerih spoznanj se je dokopala, TUKAJ.
Ana Tavčar: Vprašala sem se: si ti, Ana, res dobro?
Da bi ohranila zakon, si je dolgo prizadevala tudi televizijska voditeljica Ana Tavčar, ki nam je v intervjuju priznala, da se je njen odnos z nekdanjim možem in sodelavcem Igorjem Pirkovičem dolgo trgal:
»Najbrž ravno zato, ker sem hotela narediti, kar se da, in še spremeniti osebo na drugi strani.«
Vendar je ugotovila, da se to ne da. »Niti se ne sme. Tu sta otroka, tu je stvarnost, ki je izjemno težka, ko se zgodi razhod. Ampak vedno sem govorila, da ni toliko pomembno za otroka, da ima dobro mamo, ampak da je mama dobro – in sem se vprašala: si ti, Ana, res dobro?«

Danes je Tavčarjeva pomirjena s svojo odločitvijo. »To je pač del moje usode. Ni šlo več, nikakor ne, morala sem zadihati in stopiti na svojo pot, k svoji duši, in ne stran od nje. Ne travmiram in jočem v nebo, ampak vsako, res čisto vsako stvar razumem kot lekcijo in celo še več, kot priložnost,« nam je dejala.
PREBERITE -> Ana Tavčar: Razšla sva se, to je moja usoda
Mojca Fatur: Dojela sem, da je največ, kar lahko ponudim hčerki, zavedanje, da je treba slediti srcu

Prva zakonska zveza se ni izšla tudi za igralko Mojco Fatur, ki je bila v procesu ločitve deležna precej pritiskov okolice.
»Ko sem se razhajala z Milinim očetom, očetom mojega prvega otroka, sem pogosto slišala dve vprašanji: Te vara? in Te tepe? Ko sem na obe odgovorila, da ne, sem morda dobila še tretje: Je alkoholik? Ker sem spet odkimala, so me številni začeli gledati kot razvajeno punčaro, ki ne ve, kaj hoče,« nam je povedala v intervjuju.
A ni klonila pod očitki, niso bili drugi v njeni zvezi, ampak ona, zato je tudi ona sama vedela, da ne deluje. »Globoko v sebi sem čutila, da sem še premlada za kompromise. Bila sem mama, seveda. Spraševala sem se, ali naj vztrajam zavoljo neke ideje družine. Seveda. A morala sem si priznati, da mi on ni mogel dajati, kar sem potrebovala in da tudi jaz nisem bila zanj to, česar je bil vreden. Dojela sem, da je največ, kar lahko ponudim hčerki, zavedanje, da je treba slediti srcu,« nam je zaupala.
V intervjuju nam je tudi razkrila, v kakšnih odnosih je s svojim bivšim možem in očetom svoje hčerke, odkar si je ustvarila družino z igralcem Klemnom Slakonjo, preberite več TUKAJ.
Lara Jankovič: Priznati si moraš, da tudi ljubezen mine

Igralka Lara Jankovič na ločitve gleda kot na odraz zrelosti, ko si s partnerjem odkrit in mu priznaš, kaj deluje in kaj ne. »Z vsemi svojimi partnerji sem se razšla lepo. Tudi ko sem se uradno ločevala. Ne vem, zakaj mora biti ta folklora, da se ljudje razhajajo v sovraštvu in si prek otrok mečejo puščice. Nedopustno je to, saj smo vendarle odrasli.
Zrelost se kaže v takih trenutkih, kako se razideš, da ne uporabljaš otrok kot orožje in tako naprej. Tukaj prideš do točke, ko si moraš kdaj priznati, da tudi ljubezen mine, ali pa si mogoče čez leta spoznal, da s partnerjem nisi tako kompatibilen, kot je bilo videti na začetku. Ugotoviš, da nimata več skupnih ciljev, temeljnih zanimanj. In ljudje bi si morali to priznati,« nam je dejala v pogovoru in dodala:
»Vsak moj partner je bil najprej prijatelj, želela sem, da sva odkrita. Tudi z Nejcem sva se ogromno pogovarjala in prišel je čas, ko sva rekla, obtičala sva, tako ne gre več, in si iskreno priznala, da vidiva prihodnost drugače. In si podala roki. Zame je to osvobajajoč razhod.«
PREBERITE -> Lara Jankovič: Obtičala sva. In si priznala, da tako ne gre več
Tina Košir: Ločitev sem doživljala kot velik življenjski poraz

Iskreno o svoji ločitvi govori tudi filozofinja, publicistka in učiteljica joge dr. Tina Košir, hči pokojne Mance Košir. V intervjuju nam je priznala, da je bila ločitev na začetku zanjo najprej zelo boleča, šele kasneje pa se je naučila, kako spustiti negativne občutke, ki so jo tedaj prežemali.
»Poročimo se, ker čutimo, da je »to to«. Da je vredno. Z (za)upanjem, da bo za vedno … Življenje pa prinese svoje in zgodi se, da kljub trudu skupaj več ne gre. Sama sem ob jasnem zavedanju, da je to najboljša pot za oba, ob ločitvi pred sedmimi leti doživljala tudi grenke občutke velikega življenjskega poraza in izgube. Toda bolečina, ko jo predihaš, odpre vrata v nekaj večjega in bolj prostranega - izčisti in preobrazi se v še večjo ljubezen do soljudi in življenja. Ta ljubezen vključuje tudi to, da se neki odnos spusti;« nam je zaupala.
Preberite še, zakaj do nekdanjega moža ne čuti zamere, ampak spoštovanje in kaj je spoznala o poroki in ljubezni do sebe, TUKAJ.
Andreja Jernejčič: Sram me je bilo, ko sem se ločila

Andreja Jernejčič, strokovnjakinja za odnose z javnostmi, priznava, da si je zakonsko življenje dolgo časa slikala zelo pravljično, zato jo je ločitev sprva močno prizadela. »Včasih sem si predstavljala, da je zakon sreča. Dokler sama nisem izkusila, da niso vse zgodbe pravljične,« nam je povedala v intervjuju.
Razhod z možem je njeno samozavest spremenil v prah, da so se še njeni znanci, čudili, kako je mogoče, da jo je ena oseba tako porušila. Na to pravi: »Verjela sem v popolno ljubezen. Vedno sem imela ta ideal. Verjamem v resnico, ne prenesem laži. Nenadoma sem čez noč to doživela. Bila sem sesuta. Tudi sram me je bilo, mislila sem, da je z mano kaj narobe.«
Ločitev je povzročila, da se je zaprla sama vase in v ospredje dala skrb za otroka in službo, a šele, ko je predelala vsa čustva, se ji je zgodil preboj. »Najprej sta bili žalost in veliko nemoči in vedno znova žalost. Potem sta se v meni porajala tudi jeza, neuspeh. Šele nato odpuščanje sebi, kar se mi je zgodilo, in zatem odpuščanje njemu. Danes sem srečna za vse preizkušnje, ki so me postavile na pravo stran življenja,« nam je dejala.
PREBERITE -> Andreja Jernejčič: Včasih sem si predstavljala, da je zakon sreča
Tadeja Brankovič: V odnosu, v katerem ni ljubezni in spoštovanja, ni vredno vztrajati

Ločitev je bila travmatična izkušnja tudi za našo olimpijko Tadejo Brankovič.
»Ločitev me je močno pretresla. Sezula me je. Ne toliko ločitev kot posledica dejstva, da dva človeka nista za skupaj, bolj občutek izgubiti drugega, ki si mu dal vse, drugega, ki si se mu predal z dušo in telesom. Sem človek, ki v bližnjih odnosih živi po načelu »kar je moje, je tvoje«.
Zato me je vse, kar je sledilo, tako pretreslo tudi zato, ker nisem razumela, kaj se je zares zgodilo,« nam je v intervjuju zaupala nekdanja biatlonka.
Povedala nam je, da je ločitev ni prizadela zato, ker je ostala sama, ampak zaradi nečesa globljega. »Ne potrebujem moškega, da mi pelje avto na servis. Prizadelo me je, ker sem se morala odpovedati življenju v celici družine, nečemu, kar je na moji lestvici vrednot zelo visoko. To me je najbolj bolelo.«
Danes ve, da je bilo prav, da se je z bivšim možem razšla.
»Ko zdaj gledam nazaj, sem seveda hvaležna za vse, kar se je zgodilo. Ker verjamem, da je ljubezen vseobsegajoča, verjamem tudi, da v nobenem odnosu, v katerem ni ljubezni in spoštovanja, ni vredno vztrajati,« je priznala v intervjuju, v katerem je spregovorila tudi o tem, kako se je po ločitvi soočila z diagnozo rak. Preberite več TUKAJ.
Saša Einsiedler: Potrebovala sem dve izkušnji ločitve, da sem sploh razumela, kaj pomeni imeti rada sebe
Da včasih ni dovolj en travmatični partnerski razhod, da se zazreš vase in začneš razreševati toksične vzorce, zna povedati komunikacijska trenerka in mentorica osebnega razvoja Saša Einsiedler, ki se je ločila kar dvakrat.
»Prva ločitev me je neusmiljeno postavila na realna tla. Takrat so se mi raztreščile življenjske sanje. Res sem si želela biti poročena do konca življenja. Tako kot moja mama in oče, ki sta skupaj že več kot 50 let. Bila sta moj ideal. Ko sem se ločila drugič – no, razšla, saj s partnerjem nisva bila poročena –, so se vse moje iluzije dokončno razblinile. V tem odnosu sem namreč še trdneje vztrajala. Prepričana sem bila, da mi bo uspelo, če se le dovolj potrudim. Prvič se očitno nisem, sicer se ne bi ločila, sem verjela,« nam je dejala v intervjuju in razkrila, da je dolgo časa živela tudi v prepričanju, da ni dovolj dobra.
»Verjela sem, da nisem bila dovolj pridna, prizadevna, da od sebe nisem dala dovolj. Zato sem potrebovala še drugo lekcijo, da sem dojela. Dojela, da uspeh odnosa ni odvisen od tega, kako zelo se trudiš.«

Povedala nam je, da je potrebovala veliko časa, da je spoznala, kaj je v resnici njen temelj: »Ne odnos ne otroci, jaz sama, zavedanje svoje lastne vrednosti. Ugotovitev, da ne potrebujem dokazovanja, pridnosti, da me bo nekdo imel rad. Šele potem sem lahko počasi spet zadihala. Šele potem mi je življenje pripeljalo nekaj boljšega, lepšega. Šele potem sem lahko vstopila v novo partnerstvo.«
PREBERITE -> Saša Einsiedler: Sovražila sem vse moške po vrsti
Z novim partnerjem je zdaj Saša srečna že dvanajsto leto, vendar to ne pomeni, da to razmerje postavlja na piedestal in se z grenkobo spominja preteklosti. Kot pravi sama, je za dve razdrti partnerski izkušnji hvaležna, saj sta jo potisnili na pot osebne rasti.
»V svojih partnerstvih sem videla, da vrednotenje sebe skozi oči partnerja tudi ni ljubezen do sebe, in res sem potrebovala dve izkušnji ločitve, da sem sploh razumela, kaj pomeni imeti rada sebe. Najbolj ključna stvar, ki sem se je naučila, je ta, da sem v partnerstvu vredna do milimetra enako kot moj partner. Da se zato, da bi bila z nekom, ki bi me imel rad in me zares ljubil, ni treba truditi. To, da sem, je že dovolj. Druga zelo pomembna stvar pa je, da sta mi obe partnerstvi pokazali moje notranje stanje, kako in na kakšen način razmišljam o sebi,« nam je dejala predlani in razkrila:
»Ne predstavljam si več, da bi bila ženska, ki se zaveda svoje vrednosti, ki se ima rada, z enim ali drugim mojim bivšim partnerjem. Takšna, kot sta bila takrat, ne govorim o danes. In ko zdaj razmišljam o njiju, sem pravzaprav hvaležna, ker sta odigrala to vlogo v mojem življenju. Popolnoma verjamem, da v življenju naključij ni in da sem se z razlogom poročila s prvim in z drugim. Kazala sta mi, da se ne cenim in ne spoštujem. Da nisem dovolj. In med prvim in drugim nisem naredila ključnega koraka.
Delala sem na sebi, razmišljala o tem, zakaj sem se ločila, kaj je z mano narobe, saj imam doma dober zgled, moja mami in oči sta še vedno srečno poročena ... Ampak nisem prišla do dna in zato se mi je zgodba ponovila. Po drugem propadlem zakonu sem bila štiri leta samska. Skorajda nisem šla z nikomer na kavo, ker je bilo vsega preveč. In sem si rekla, zdaj pa naredi tisto ključno in najbolj pomembno spremembo, če hočeš še kdaj imeti partnerstvo. Na takšen način nič več, ker sem tudi vedela, da še enega takšnega brodoloma ne bi preživela.« Več o tem, kako se je po drugi ločitvi spopadla še z boleznijo raka na mandljih, preberite TUKAJ.
Preberite še:
Onaplus
Vam je bil članek všeč? Podprite nas z naročnino in pridobite dostop do ekskluzivnih vsebin – že od 7,99 € na mesec.