IKONE

Razburkano življenje ameriške prve dame, ki se je poročila s svojim bratrancem

Bila je ameriška prva dama z najdaljšim stažem, ki pa se ni zadovoljila s tem, da bi živela v moževi senci. Odločno se je zavzemala za vrednote, v katere je verjela.
Fotografija: Eleanor Roosevelt FOTO: Press Release
Odpri galerijo
Eleanor Roosevelt FOTO: Press Release

Bila je žena Franklina Roosevelta, nekdanjega ameriškega predsednika z najdaljšim stažem. Funkcijo predsednika je namreč zasedal kar štiri mandate (med letoma 1933 in 1945). Eleanor Roosevelt je bila tako vrsto let prva dama, ki pa ni želela delovati zgolj v ozadju. V tistem času je veljala za eno najbolj vplivnih in občudovanih žensk. Bila je namreč tudi ameriška diplomantka in humanitarka, ki se je aktivno zavzemala za človekove pravice. Politično se je še posebej aktivirala v času, ko je njen mož zbolel. Prirejala je tiskovne konference in se borila za človekove pravice; še posebej za pravice žensk in otrok. Po moževi smrti je bila imenovana za ameriško delegatko v Organizaciji združenih narodov. Bila je ena ključnih oseb, ki so leta 1948 sestavile osnutek Izjave o človekovih pravicah.

image_alt
Evgenija Šumi, izjemna Slovenka, ki je vodila tovarno sladkarij in pomagala revnim

Starša sta ji umrla, še preden je dopolnila 10 let

Rodila se je 11. oktobra 1884 v New Yorku očetu Elliottu in mami Anne Hall Roosevelt. Hkrati je bila tudi nečakinja Theodorja Roosevelta, nekdanjega predsednika ZDA. Odraščala je v materialno preskrbljeni družini, katere člani so se ukvarjali z družbeno koristnimi deli. Imela je tudi dva brata. Eden od njiju je sicer umrl že kot dojenček. Še preden je Eleanor dopolnila 10 let, je izgubila oba starša. Še posebej jo je prizadela smrt očeta, s katerim sta bila zelo povezana. Po smrti staršev so njo in njenega brata vzgajali sorodniki.

PREBERITE ŠE --> Neverjetno življenje Amelie Earhart: Njeno skrivnostno izginotje še danes buri duhove

Ko je bila stara 15 let, se je vpisala v dekliški internat Allenswood, ki se je nahajal v bližini Londona. Eleanor je obdobje, ko je živela tam, ostalo v zelo lepem spominu. Se je pa že leta 1902 preselila nazaj v New York in se, kot je bilo v navadi v njihovi družini, posvetila opravljanju družbeno koristnih del. V tistem obdobju se je zbližala s Franklinom Rooseveltom, ki je bil dejansko njen daljni bratranec. Med njima je vzklila simpatija, on jo je začel osvajati, nato pa sta leta 1905 zvezo okronala s poroko.

Eleanor Roosevelt FOTO: Library Of Congress
Eleanor Roosevelt FOTO: Library Of Congress

Ko je izvedela, da jo Franklin vara, je zahtevala ločitev

V zakonu se jima je rodilo šest otrok. Eden izmed njih je umrl takoj po porodu. Leta 1911 se je Franklin zaposlil v newyorškem senatu, zato se je družina preselila v Albany, Eleanor pa se je začela spoznavati z vlogo politikove žene. Franklin je dve leti kasneje dobil novo službo. Postal je pomočnik ministra za mornarico, zato se je družina ponovno selila – tokrat v Washington. Eleanor je opravljala zadolžitve, ki so bile vezane na moževo funkcijo. Udeleževala se je zabav in obiskovala druge vladne uradnike, vendar ji tovrstna udejstvovanja niso bila preveč pisana na kožo. Kasneje je dejala, da ji je bilo v tistem času velikokrat dolgčas.

PREBERITE ŠE --> Izjemno življenje Marie Montessori, ženske, ki je revolucionirala šolstvo

Leta 1917 so se ZDA vključile v prvo svetovno vojno, s čimer je Eleanor prevzela nove obveznosti. Med drugim je obiskovala ranjene vojake in delala v menzi Rdečega križa. Leto kasneje je prišla do grenkega spoznanja. Ugotovila je namreč, da jo mož vara, zato je zahtevala ločitev. Franklin se je zbal, da bi njun razhod vplival na njegov ugled in s tem na njegovo kariero, zato je Eleanor prepričal, da ostaneta skupaj. Obljubil ji je, da je ne bo nikoli več prevaral, in prekinil stike s tedanjo ljubico. Eleanor je pristala na to, da sta ostala poročena, vendar je bil od takrat naprej njun zakon zgolj nekakšna formalnost. Intimna nista bila več, temveč sta zgolj sobivala in imela spoštljiv odnos drug do drugega. Franklin je kasneje prekršil obljubo in jo ponovno varal z drugimi ženskami.

Franklin in Eleonor Roosevelt FOTO: Javna last
Franklin in Eleonor Roosevelt FOTO: Javna last

Kennedy jo je imenoval za predsednico Komisije za položaj žensk

Okoli leta 1920 je v Eleanor začela rasti želja, da bi aktivno delovala v politiki. Tako je postala članica odbora za zakonodajne zadeve Ženske sindikalne lige in Demokratične stranke zvezne države New York. V letih, ko je opravljala funkcijo prve dame, je bila zadolžena za organizacijo številnih tiskovnih konferenc za dopisnice v Beli hiši in medijske službe. Ko je mož zbolel, je namesto njega potovala po različnih krajih in mu poročala o političnem dogajanju. Leta 1936 je začela pisati dnevno kolumno za časopis Moj dan. V njem je pisala predvsem o dobrobiti otrok, stanovanjski reformi ter pravicah žensk in rasnih manjšin.

PREBERITE ŠE --> Rosa Parks: Borka, ki je z eno potezo sprožila revolucijo za pravice temnopoltih

Po tem, ko je Franklin leta 1945 umrl, je bila Eleanor imenovana za delegatko pri Združenih narodih. Postala je predsednica komisije za človekove pravice. Leta 1961 jo je tedanji ameriški predsednik John F. Kennedy imenoval za predsednico Komisije za položaj žensk. Temu delu se je nato posvečala vse do smrti. Tekom svojega življenja je prepotovala tudi velik del sveta, obiskala številne države in se osebno spoznala z večino svetovnih voditeljev. V zadnjem obdobju življenja se je še naprej posvečala pisanju člankov in knjig. Umrla je 7. novembra 1962, po tem, ko je zbolela za redko obliko tuberkuloze. Pokopali so jo v Hyde Parku, pri moževi družinski hiši ob reki Hudson.

Eleanor Roosevelt FOTO: Javna last
Eleanor Roosevelt FOTO: Javna last

Njeni odmevni citati

»Veliki umi razpravljajo o idejah, povprečni o dogodkih, majhni pa o ljudeh.«

»Najpomembnejše je vzpostaviti prijateljstvo s sabo. To je namreč osnovni pogoj za ustvarjanje prijateljstev z drugimi ljudmi.«

»Ni dovolj, da govorimo o miru. Verjeti moramo vanj. Pa tudi verjeti ni dovolj. Delati moramo na tem, da ga ustvarimo.«

»Tekom tvojega življenja bo veliko ljudi vstopilo in izstopilo iz njega, vendar bodo le pravi prijatelji pustili stopinje v tvojem srcu.«

»Na svoje okoliščine lahko velikokrat vplivaš s tem, da spremeniš svoj pogled nanje.«

»Ni pošteno pričakovati od drugih tistega, česar sami nismo sposobni dati.«

»Prihodnost pripada tistim, ki verjamejo v lepoto svojih sanj.«

»Skozi čas postopoma oblikujemo svoje življenje in sami sebe. Proces se nikoli ne konča, dokler ne umremo. Odločitve, ki jih sprejemamo, so na koncu naša lastna odgovornost.«

»Delajte tisto, kar vas zanima, in to delajte z vsem srcem. Naj vas ne skrbi, da vas ljudje opazujejo ali kritizirajo. Obstaja velika verjetnost, da na vas sploh niso pozorni.«

»Ker je vsak človek svet zase, nihče ni takšen, kot si ti. Edinstven si. Nihče ti ne more govoriti, kako naj izkoristiš svoj čas. Odločitev je tvoja. Življenje je tvoje. Ti ga oblikuješ, ti ga kreiraš.«

»Danes sem to, kar sem, zaradi odločitev, ki sem jih sprejela včeraj.«

»Nikoli ne izgubljam časa s tem, da bi se ozirala nazaj.«

»Uživaj v vsaki minuti druženja z ljudmi, ki jih imaš rad, saj ti tega veselja nihče ne more vzeti. Ostalo bo v tvojem srcu, tudi ko bodo prišli temni dnevi.«

Preberite še:

V prodaji

Ne spreglejte