Oves naj bi bil doma v Aziji. Na evropskih tleh so ga sprva udomačili na Škotskem in Irskem, pozneje pa se je preselil tudi v druge dežele stare celine. Danes je njegova priljubljenost vse večja, sploh zadnja leta, ko v ospredje prihaja prehrana s čim manj mesa, pridobiva novo vrednost.



Spada med najhranljivejše sorte žita ki dozori konec poletja, najpogosteje pa ga uživamo kot kosmiče ali moko za pripravo različnih dobrot. Ovsena kaša bi morala biti del vsakdanjega jedilnika, svetujejo nutricisti, za bogato sestavo pa so hvaležni tudi športniki. Oves je zaveznik v boju proti holesterolu in povišani ravni sladkorja v krvi, pomaga pri presnovi, delovanju ščitnice, odpravljanju znakov impotence in krepi odpornost. Zdravilci povedo, da oves človeku zbistri razum in duha; nekateri pravijo, da pomaga pri odvajanju od kajenja, pri izčrpanosti, potrtosti in živčnosti. mnogi opevajo ovseno slamo, ovsene kopeli in sploh oves kot sestavino v kozmetičnih izdelkih, saj je izjemno blagodejen za kožo.



Oves je bogat z železom, cinkom, magnezijem, žveplom, jodom,  fluorom, selenom in borom. Zdravilno deluje pri boleznih sečil, želodca, žolča in jeter. Spodbuja čiščenje krvi, razstrupljanje črevesja, razkisanje organizma. Znižuje krvni pritisk in varuje srce ter ožilje.