Virus Zahodnega Nila (angl. West Nile virus, WNV) se prenaša na človeka večinoma s pikom okuženega komarja, navaja naš Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ), največ okužb pa zasledijo od sredine julija do konca septembra. Za bolezen, so dovzetne vse osebe, ki še niso bile okužene z WNV, osebe nad 50. letom starosti in osebe z okrnjeno imunostjo pa imajo večje tveganje za hujši potek bolezni. V približno 80 odstotkih primerov okužba poteka brez pojava bolezenskih znakov in simptomov, pri manjšem delu okuženih pa se lahko telo odzove s kratkotrajno vročinsko boleznijo, s simptomi kot so slabo počutje, glavobol, vročina, izpuščaj, bolečine po mišicah in sklepih (vročica Zahodnega Nila). Približno 1 oseba na 150  razvije težjo obliko bolezni s prizadetostjo osrednjega živčnega sistema in znaki kot so okrnjena zavest, krči, nevrološki izpadi in motnje gibanja. 



Prva letošnja žrtev virusa Zahodnega Nila na Hrvaškem je bil tako starejši moški iz Belega Manastira v Baranji, ki je imel tudi kronične bolezni, je poročal novičarski spletni portal index.hr. Ob tem so navedli izjave hrvaških epidemiologov, da je bilo na Hrvaškem tudi v preteklih letih nekaj smrtnih primerov zaradi virusa Zahodnega Nila. Letos so okužb v naši sosedi sicer zabeležili 26, kar deset novih primerov je bilo prijavljenih od prejšnjega tedna do danes, vsi z območji severozahodne in vzhodne Hrvaške. 



Okužb z virusom je bilo letos tudi v Evropi kar nekaj, od 710 primerov so jih največ zabeležili v Italiji (327), Srbiji (213), Grčiji (147), Romuniji (117) in na Madžarskem (96). V Sloveniji naravne danosti omogočajo obstoj prenašalca ter skupno s podatki iz sosednjih držav nakazujejo na možnost pojava WNV tudi pri nas, zato ni zanemarljiva možnost, da so komarji pri nas povsem neškodljivi. Ker učinkovitih protivirusnih zdravil za WNV ni, se je pred okužbo bolje preventivno zaščititi z oblačili, repelenti in mrežami na oknih. Zdravljenje okužb z bolezenskimi znaki poteka simptomatsko, pacient bo prejel zdravila, ki podprejo obolele organske sisteme, hude oblike bolezni pa zahtevajo sprejem v bolnišnico.