Primer DeWayna Johnsona, ki je delal kot vrtnar na eni od ameriških šol, je prva tožba zaradi povezanosti glifosata z rakom; 46-letnik je pogosto uporabljal Monsantov herbicid, zaradi katerega naj bi zbolel.



Monsanto se bo na odločitev sodišča pritožil, saj vztrajajo, da so ameriška agencija za varstvo okolja in številne državne ustanove ugotovile varnost uporabe glifosata. Po njihovem sodba ni v skladu z znanstvenimi ugotovitvami. V ZDA je trenutno vloženih okoli 5.000 podobnih tožb. Pričakovati je, da bo po petkovi odločitvi sodišča v San Franciscu tožbe proti Monsantu, ki ga je prevzel nemški kemijsko-farmacevtski koncern Bayer vložilo še več ljudi.



Glifosat je najpogosteje uporabljan herbicid v . metijstvu, gozdarstvu in vrtnarstvu, na trgu pa je od leta 1974. Na evropskem trgu je trenutno registriranih več sto fitofarmacevtskih sredstev za uporabo na posevkih, ki vsebujejo glifosat. Po nekaterih raziskavah bi ostanki te snovi v prehranskih izdelkih lahko povzročali raka ali endokrine motnje. Evropska komisija je kljub državljanski pobudi za prepoved glifosata decembra lani na podlagi razpoložljivih podatkov o glifosatu ter izida glasovanja držav članic sprejela petletno podaljšanje dovoljenja za glifosat. Zavezala se je tudi, da bo letos predstavila zakonodajni predlog za še večjo preglednost znanstvenih ocen snovi.