Posnetek glasu, ki bi ga dodali zvoku požarnega oziroma dimnega alarma, bi lahko reševal življenja. Študija, ki so jo objavili v strokovni reviji Pediatrics, je namreč pokazala, da so na tak način spremenjeni javljalniki dima učinkovitejši pri bujenju otrok.



Ne le učinkovitejši, lahko bi bili ključni reševalni dejavnik, ko gre za beg iz gorečih poslopij, so prepričani raziskovalci bolnišnice v Ohiu, ene največjih pediatričnih klinik in raziskovalnih središč v ZDA. Bujenje s klasičnimi zvoki je lahko povsem nesmiselno, saj naši otroci, v študiji so sodelovali tisti v starostni skupini od pet do dvanajst let, spijo zelo globoko, zato je v alarme nujno uvesti nekaj učinkovitejšega. In to je človeški glas, se strinjajo raziskovalci, ki so javljalnike opremili z glasovi mater. Preizkusi so pokazali, da se je le polovica otrok prebudila ob zvokih klasičnih naprav, kar devetdeset odstotkov pa ob posnetem spodbudnem prigovarjanju. 



Študijo so izvajali v spalnih laboratoriji, alarme pa so predvajali, ko so bili otroci v najgloblji fazi spanja. Raziskovalci bodo nadalje ugotavljali,ali bi bil učinkovit kateri koli človeški glas ali je ključno, da je materin,preizkusili pa bodo tudi učinkovanje takšnega alarma na bujenje odraslih.