Vsakdo od nas se je že kdaj zlagal, to vemo vsi. Dnevno izrekamo tako imenovane bele laži, o katerih smo prepričani, da ne škodijo nikomur, s prikrivanjem resnice pa da komu lepšamo dan, recimo. Laž kot izkrivljanje ali zanikanje določenih resničnih stanj in dejstev je kot bomba, vržena na nežno in krhko tkivo odnosa. Je brutalna sila, ki razlomi, in po njenem uničujočem učinku je zelo težko odnos zlepiti vsaj približno tako dobro, da bi bil zadovoljiv. Učinek laži se pomnoži, saj v prihodnje tudi čisto resnico merimo prek dvoma in nezaupanja.

Starši lažemo

Lažemo starši in s tem učimo otroke laganja. Ne pozabimo, da ravno mi z lastnim zgledom kažemo pot našim odraščajočim mladičem, kako iskreno ali pač lažno komuniciramo z zunanjim svetom. Poznam primer, ko je oče sedel na kavču in po telefonu popolnoma mirno nekomu razlagal, da se ravno pelje na glavno železniško postajo, da nekoga pobere, to pa je poslušala najstniška hči, ki je prav tako uporabljala laži kot povsem legitimno orodje pogovora. Sploh ji ni bilo jasno, ko sem jo večkrat opozorila na neresnične situacije, o katerih mi je razlagala, saj je bila sveto prepričana, da tudi drugi ljudje jemljemo kot nekaj najbolj normalnega, če se govorijo laži ali, recimo jim, izmišljotine.



Njegova patologija

Mnogi verjamejo svojim lažem, saj živijo v lastnem izkrivljenem svetu prikrivanja, manipulacij, laži in se jim zdi, da so resnični svet in odnosi v njem dolgočasni in preveč predvidljivi. Moški je poročen in ima ljubico, ki ji tvezi, da bo zapustil ženo in zaživel z njo, česar seveda ni nikoli nameraval. Laže eni in drugi, kje je, s kom je in kaj počne. Njegov način izmišljanja in laganja je postal njegov kredo, tako je uspešno skrival dvojno življenje nekaj let, dokler ni žena nekega dne le bolj odločno zahtevala, naj ji pokaže svoje dopisovanje dolgo v noč, in odkrila morje laži in prikrivanja. Ob izbruhu resnice je ostal brez obeh žensk, ker nista zmogli prenesti tolikšne gore laži. Kar je pri vsem najbolj nenavadno oziroma že kar groteskno, se njemu sploh niso zdele tako grozne, da bi si zaslužil košarico obeh. Debelo sem ga gledala, ko mi je razlagal svojo zgodbo, in ga vmes opozarjala na laži, ki jih je trosil ženskama. Sčasoma je le začel ozaveščati, da je laži uporabljal nevede in da je v to navlako tudi sam trdno verjel. Potreboval je skoraj dve leti, da je z resnim pristopom k osebnostni preobrazbi začel zavestno in odgovorno živeti brez laži. S tem je pridobil ogromno energije, ki jo je poprej izgubljal v spletkah in prikrivanju, zdaj pa jo je usmeril v posel in novo ter iskreno partnersko zvezo.



Neumne, a usodne laži

Mene so že od malega učili, da ima laž kratke noge, pa kot otrok nisem najbolj razumela, kaj to pomeni. Kakšna je povezava med lažjo in kratkimi nogicami, sem razmišljala in sčasoma dojela, da laž prej ali slej odkrijejo. In da sledi kazen. In da je zelo zahtevno lagati in si izmišljeni scenarij zapomniti, da ga lahko ponoviš čez nekaj časa, da te ja ne bi dobili. Huh, naporno je to! Ste se kdaj sami našli v takšni situaciji? Ko ste lagali in se bali, da boste kdaj rekli resnico, ker ste pač pozabili na prejšnje navedbe?

Partnerja živita skupaj tri dekade dokaj srečnih in zadovoljnih let, otroka sta odrasla in že na svojem. Gospa je bila vsa leta dokaj bolehna in je sama povedala, da je mož zelo skrbno in vzorno skrbel zanjo, ko je zbolela. Pred enim letom pa je opazila, da se je gospod pogosteje dobival s svojimi sodelavci tudi popoldne, ko so odšli na pivo ali dve. Posumila je, da ima nekaj za bregom, in mu začela pregledovati telefon, a ni našla ničesar obremenilnega. Ko je začela moža dnevno »zasliševati«, s kom je res bil in kje, ga je nekajkrat dobila na laži. Rekel ji je na primer, da je bil s sodelavcem v bistroju v sosednji ulici, a v resnici je bil v centru mesta, ker je tam vplačeval športne stave, za katere ni želel, da bi izvedela. Njej se je ob njegovih lažeh porušil svet. Kljub trditvam, da nima druge in ji je zvest ter da ji je prikrival svoje stave zato, ker je ni želel razburjati, je norela in ga obtoževala, da ji je vsa leta lagal, da se je zagotovo dobival z mnogo ženskami, da mu nič več ne verjame in da se hoče ločiti. Da, res je, zaradi svoje prizadetosti, ker ji je skrival resnico, ni več mogla živeti z njim in je rajši porušila dolgotrajen dokaj urejen zakon, kot da bi se trudila znova pridobiti vsaj približek zaupanja v moža. Vse dopovedovanje, da jo ima rad, da imata super otroka, da bosta kmalu tudi stara starša, da je ni nikoli varal, da je vse življenje in delo posvetil temu, da bi bila srečna in da bi se lepo in mirno oba starala, so bila bob ob steno. Njegova laž je porušila vse.



Dobro se je zavedati

No, to je eden od številnih primerov, ko se zaradi laži rušijo partnerski svetovi. Ko je medsebojno zaupanje enkrat izdano, je pot do graditve zaupanja dolgotrajna in trnova. To pomeni, da mora tisti partner, ki je bil ujet v laži, z vsakim vdihom, dejanjem in pripadnostjo vedno znova dokazovati drugemu, da resno misli, da obžaluje svoje laži in posledice in da se res spreminja v zaupanja vredno osebo in partnerja. To je zelo zahtevno delo z lastnimi vzorci in programi, da zmoremo zrasti v iskrenosti in na novo oblikovani pripadnosti – resnici. 


* Avtorica prispevka je univerzitetna dipl. socialna pedagoginja in dipl. socialna delavka Melita Kuhar, www.svetovalnica.si, 031 666 168. Če bi se radi naročili na individualno svetovanje ali jo povprašali za nasvet, pišite na: info@svetovalnica.si.