Če ste prepričanja, da se moramo z vitamini in minerali izdatno zalagati samo v zimskih mesecih, se pošteno motite. UV-žarki spodbujajo nastanek nevarnih prostih radikalov, ki med drugim povzročajo nevarne spremembe v telesu, pa tudi staranje kože, njihovo delovanje pa lahko učinkovito nevtraliziramo z antioksidanti in drugimi dragocenimi snovmi, ki jih je seveda v zdravi prehrani obilica. Pa si poglejmo, kako lahko kožo nahranimo in zaščitimo tudi od znotraj.

Vitamin A. Izjemno pomemben za kožo, saj sodeluje v razvoju tkiva, iz katerega je sestavljena koža. Pospešuje celjenje ran in odpravlja poškodbe na koži, ki so jih povzročili prosti radikali. S pretiranim izpostavljanjem soncu uničujemo vitamin A, zaradi česar se lahko koža stara, lahko pa se pojavita tudi hiperpigmentacija in predrakave lezije. Vitamin A najdemo v korenčku, pa na sploh v rumeni in oranžni zelenjavi, v brokoliju in ohrovtu, v jetrcih, ribi, mlečnih izdelkih in rumenjaku.



Vitamin C. Izjemno močan antioksidant, ki sodeluje v zaščiti kože in odpravlja poškodbe, ki so jih povzročili prosti radikali. Spodbuja zaščitno delovanje kolagenskih in elastinskih vlaken, ki so pomembna za čvrstost in elastičnost kože. Spodbuja celjenje ran in odlično deluje na regeneracijo kože po izpostavljanju soncu. Največ C-vitamina najdemo v peteršilju, zeleni listnati zelenjavi, sveži papriki, jagodičevju, agrumih, jajcih in jetrcih.



Vitamin E. Ključen vitamin za lepoto kože, predvsem zaradi svojega antioksidativnega delovanja in sposobnosti, da nevtralizira rdečico po izpostavljanju soncu. Pozitivno vpliva na elastičnost kože in zavira proces staranja, najbolj znani viri vitamina E pa so nerafinirana rastlinska olja, oreški, žitarice, stročnice in zelena listnata zelenjava.



Cink. Pozitivno deluje na rast las ter zdravje in lepoto kože in nohtov – na pomanjkanje cinka nas tako opozarjajo prav suha in groba koža, lomljivi lasje in krhki nohti z belimi madeži. Cink pozitivno deluje na celjenje ran, zato je pomemben element v zaščiti kože pred soncem in njeni regeneraciji. Najdemo ga v mesu in mlečnih izdelkih, ribah in morskih sadežih ter jajcih in polnovrednih žitaricah.



Selen. Pomemben mikroelement z močnim antioksidativnim delovanjem, zato se odločno bojuje proti prostim radikalom in odpravlja poškodbe na koži. S selenom so bogato založeni brazilski oreški, pa polnovredne žitarice, kvas in morski sadeži.



Vitamini B-kompleksa. Čeprav se ne ponašajo z izrazitim antioksidativnim učinkovanjem, so izjemno pomembni za zdravje in lep videz kože, las in nohtov. Vsak vitamin iz te skupine vpliva na določene procese, denimo biotin sodeluje pri presnovi ogljikovih hidratov in maščob, pri razgradnji beljakovin v aminokisline, pomemben je za rast in obnovo krvnih in živčnih celic ter tkiv ter ohranja zdravo kožo, B2 vpliva na elastičnost kože, B5 preprečuje dehidracijo in vnetja, B3 pa se spopada s suho in vneto kožo. Vitamine iz skupine B najdemo v živilih, kot so kvas, jetrca, meso, mlečni izdelki, riba, riž, polnovredne žitarice, sadje in zelena listnata zelenjava.



In ne pozabimo, najboljši učinek bomo dosegli z uživanjem kombinacije naštetih antioksidatov in tako najbolj zaščitili svojo kožo.