Seveda, zdrava spolnost in ljubeč partnerski odnos tvorita temelje spočetja, a vendarle se lahko na poti do družinske sreče pojavi kar nekaj nepričakovanih in neželenih vsiljivcev. Pri reviji Women's Health razodevajo najpogostejša in najverjetnejša tveganja, ki lahko ovirajo spočetje, na seznamu seveda ni morebitnih bolezni in resnih stanj, ki so v zdravniški obravnavi že pred zanositvijo.



Neprimerna telesna teža. Ženske z odvečnimi kilogrami tvegajo težave pri zanositvi in pozneje zaplete med nosečnostjo, kažejo številne raziskave. Tako so ogrožene tudi ženske s prenizko težo, skrajnosti pač vplivajo na hormonsko ravnovesje in tako rade povzročajo zmedo pri menstruaciji in ovulaciji. Zdrav življenjski slog je ključen med zanositvijo.



Pretirana telovadba. Pri pojmovanju zdravega življenjskega sloga gre vsekakor upoštevati zmernost. Pretiravanje pri rekreaciji in odpovedovanje vsakršnim pregreham za mizo ne bo obrodilo dobrih rezultatov, prej obrnjeno, opozarjajo strokovnjaki. Če je vaša teža čezmerna in si želite zanositi, se posvetujte z ginekologom glede ustrezne diete in gibanja.



Lubrikant. Če imate težave z vlažnostjo med spolnim odnosom, se zdi uporaba lubrikanta smiselna pomoč, a obenem je lahko to velika prepreka. Sredstva, ki so izdelana na vodni osnovi, namreč onemogoča spermije na poti do cilja, nekateri drugi izdelki pa lahko spremenijo pH vagine in tako pokončajo semenčice. Če si želite zanositi, se o primernih lubrikantih posvetujte z ginekologom.



Antidepresivi. Takšna zdravila lahko dvignejo raven hormona prolaktina, ki ovira ovulacijo. Če si želite zanositi, se o morebitnem stranskem učinku zdravila posvetujte z ginekologom.



Dednost. Težave z zanositvijo so lahko dedne, zato je pri morebitnih težavah z zanositvijo treba povprašate matere in babice o morebitnih splavih, prezgodnji menopavzi itn. Ugotovitve podelite z ginekologom.