Sladkor, škrob, kislina, naravni in gazirani sokovi, sadje in zelenjava, denimo rdeča pesa, borovnica, limona in robida, pa slaščice, črni čaj in vino: vse našteto lahko povzroči zobem težko popravljivo škodo ali pa vsaj neprijeten rumenkast videz, če se ne držimo osnovnih higienskih pravil in če ne poznamo nekaterih zakonitosti dogajanja v ustni votlini po zaužitju prehrane. V spodnjih vrsticah si preberite dragocene nasvete, po zaslugi katerih bodo vaši zobje ostali bleščeče beli!

Počakajte pol ure. Preden umijete zobe po zaužitju kisle hrane ali pijače, pa tudi sladkih in lepljivih jedi, je bolje počakati najmanj trideset minut, da se kislina umiri in po zaslugi sline zmanjša delovanje. Če bomo zobe in dlesni takoj začeli drgniti s krtačko, bomo škodljivo kislino le še vtrli v sklenino in ji pošteno olajšali delo, po približno pol ure pa je njen učinek že mnogo manjši in jo odstranimo brez skrbi.



Limonada in smuti – zdrava, a nevarna za zobe! Kombinacija kisline in sladkorja iz limonade lahko pošteno oslabi zobno sklenino in to obarva rumeno. Po limonadi ustno votlino obvezno poplaknite z navadno vodo, tako tudi po smutiju – sploh če ste vanj zamešali živila močne barve, ki jih je, denimo, težko odstraniti tudi z oblačil.



Previdno pri čaju in sirupu proti kašlju. Čaji temne barve, pa tudi zeleni, zamažejo ne le skodelico, temveč tudi zobe. Po skodelici toplega napitka si vedno umijte zobe, tako tudi po zaužitju sirupa za izkašljevanje ali proti kašlju, saj je izjemno lepljiv in običajno močne barve. V poletnem času, ko tako obožujemo paradižnike, smo previdni tudi pri uživanju živo rdečih omak.



Previdno v bazenu! Saj je res logično, da imaš zaprta usta, ko plavaš, sploh pod vodo, pa vendarle večina ljudi tega ne upošteva. V številnih bazenih so klor in kemikalije za vzdrževanje higiene, ki pa niso ravno namenjene uživanju. Če boste na poletno osvežitev vzeli še zobno krtačko, ne bo nič narobe!