Radiohead Del Reyevo že toži za avtorske pravice, zvezdnica pa je novico potrdila preko twitterja in poudarila, da ji skladba Creep iz leta 1992 ni bila v navdih pri ustvarjanju pesmi Get Free, poroča britanski BBC. Pevka je dodala, da je skupini kljub vsemu ponudila 40-odstotkov nadomestila za avtorsko pravico, a odvetniki zasedbe zahtevajo 100 odstotkov. Tako bo zadeva razplet dobila na sodišču. 



Poslušalci so na spletnem portalu YouTube nemudoma objavili primerjavo obeh skladb, mnenja, ali gre res za plagiat, pa so zelo deljena. Kanadski glasbenik Owen Pallett je denimo presodil, da je podobnost med skladbami zaznati zgolj v določenih ponovitvah akordov, po njegovi presoji pa sami člani skupine Radiohead pravzaprav ne želijo 100-odstotnega povračila tantiem, ampak gre bolj za bitko njihovih odvetnikov. 




Obtožbe glede plagiatorstva pa niso pri omenjeni uspešnici nič novega. S kultno skladbo Creep naj bi se v tuje delo vtaknili celo sami Radiohead. Še ena angleška skupina The Hollies je namreč v njihovi stvaritvi prepoznala lastno skladbo The Air That I Breathe iz leta 1974. Zadevo so uredili na sodišču, kjer so Radiohead priznali, da jih je skladba navdihnila pri delu, člana skupine The Hollies Albert Hammond in Mike Hazlewood pa sta po dobljeni tožbi navedena med soavtorji pesmi in si s skupino zanjo delita avtorski honorar. 



Na pevkino izjavo preko twitterja so se danes odzvali predstavniki Radiohead pri glasbeni založbi Warner/Chappell, in zavrnili informacijo o tožbi. Potrdili so, da so že od lanskega poletja v pogovorih s predstavniki ameriške pevke in da si želijo le avtorskega priznanja. V skladbi Del Reyeje, natančneje v verzih pesmi, naj bi bili namreč po njihovem mnenju prisotni elementi uspešnice Creep, zato so prosili, da se preteklo delo teh ustvarjalcev navede na novi skladbi. »Da razjasnimo, nobene tožbe nismo vložili, prav tako pa skupina Radiohead ne zahteva 100-odstotnega povračila tantiem.« Kdo govori resnico in kakšen dogovor bodo glasbeniki dosegli, pa je seveda vprašanje časa.