Cankar se je rodil 10. maja 1876 na Vrhniki kot osmi od 12 otrok, umrl pa je na današnji dan leta 1918, star 42 let. Za seboj je pustil obsežen literarni opus, ki obsega tako poezijo kot prozo in dramatiko. »Cankar je že za svojega življenja, v desetletjih po smrti pa še v večji meri obveljal za osrednjo osebnost tako slovenske proze kot dramatike v prvi polovici prejšnjega stoletja, z nekaterimi svojimi spisi in nastopi pa je pomembno zaznamoval tudi politično dogajanje vse do osamosvojitve Slovenije in na svoj način ga še danes,« je pred časom zapisalo ministrstvo za kulturo, prav zaradi njegovega pečata, ki je viden še danes, pa Vlada Republike Slovenije največjemu slovenskemu avtorju posvetila kar celo letošnje leto. 



Cankarjevo leto se v zadnjih izdihljajih decembra bliža h koncu, s tem pa se iztekajo tudi številni kulturni dogodki, ki so jih književniku poklonile premnoge ustanove in ustvarjalci po Sloveniji. V Ljubljani bodo danes v  največjem slovenskem hramu kulture, ki nosi pisateljevo ime, na mednarodnem simpoziju predstavili in osvetlil obe razsežnosti Cankarjeve literarne dediščine, njen umetniški pomen in večplasten nagovor naše duhovnozgodovinske sodobnosti. V vrhniškem Cankarjevem domu pa je sinoči na predvečer 100. obletnice njegove smrti potekala osrednja državna slovesnost, ki jo je s slavnostnim nagovorom začel predsednik Borut Pahor in dejal, da je bil Cankar kljub kritičnosti in opisovanju nesrečnih ljudi in družbe optimist, kar je po njegovem mnenju tudi poziv sodobnemu človeku. 



Kdo je bil avtor za naslovi kot so Erotika, Pohujšanje v dolini šentflorjanski, Za narodov blagor, Hlapci in Na klancu, je zanimalo tudi filmskega kritika in publicista Marcela Štefančiča. jr., ki se je v raziskovanje Cankarjevega življenja podal strastno in goreče. Kot nam je zaupal v intervjuju za prilogo Ona, je prebral vse, od prve novele do zadnjega pisma, in ugotovil, da v slovenski zgodovini »ni bilo večjega literarnega zapeljivca od njega.« 



Do konca leta bodo ljubitelji Cankarja lahko uživali še v proslavi, ki jo na dan samostojnosti pripravljajo na Vrhniki, še vedno na so v različnih slovenskih krajih na ogled številne razstave, ki odstirajo tančice skrivnosti našega velikega književnika. Seznam prireditev Cankarjevega leta najdete tukaj