»Zdi se, da živimo v obdobju obsedenosti z vzgojo, starši preberejo nešteto priročnikov s tega področja, se naučijo na pamet pravila in vzgojne besede, vse pa je nepristno, kar otrok čuti in zato tudi ne more biti uspešno,« pravi dr. Alja Fabjan, ki je med drugim razkrila, kateri so največji izzivi starševstva zanjo.
Že več let delate kot psihoterapevtka. Zaradi katerih težav se ljudje v zadnjem času najpogosteje obrnejo na vas?
Najbolj pogosta problematika, ki jo razrešujemo v psihoterapevtskem procesu, je še vedno anksioznost, veliko je tudi depresije ter težav, povezanih z izgorelostjo. Zaradi mojega programa »Psihodieta« se name pogosto obrnejo tudi tisti, ki imajo dlje časa trajajoče težave z odvečno telesno težo, v ozadju katere so psihološki dejavniki.
Pari pa pogosto iščejo pomoč zaradi nezadostne ali neustrezne komunikacije, v ozadju razhajanj je vedno večkrat tudi premalo kvalitetnega časa preživetega skupaj, zaradi prezaposlenosti ter v zadnjem času pogosto tudi zaradi umikanja za zaslone.
Se za psihoterapijo odloči več žensk kot moških?
Da, ženske še vedno malce pogosteje poiščejo pomoč v obliki psihoterapije, čeprav moški glede tega vedno manj zaostajajo, oziroma je predvsem mlajšim moškim vedno lažje priznati, da potrebujejo pomoč in si jo tudi poiskati, kar je res dobro in bo v prihodnje pomembno prispevalo k boljšim odnosom nasploh.
S katerimi izzivi pa se spoprijemajo ženske?
Zdi se mi, da je ena večjih težav ženske v našem svetu ...