Bilo je avgusta 1945 , ko je na višini 567 metrov eksplodirala štiri tone težka atomska bomba iz obogatenega urana, imenovana Deček (Little Boy). Eksplozija je povzročila udarni val, ki je z močjo 35 ton na kvadratni meter in hitrostjo 440 metrov na sekundo povzročil tragedijo in razdejanje brez primere. Danes se je več tisoč ljudi na spominski slovesnosti na Japonskem z minuto molka ob 8.15 poklonilo vsem žrtvam jedrskega napada, spomnimo, številni pa so zaradi posrednih posledic izpostavljenosti sevanja, različnih oblik raka, zboleli in umrli v desetletjih pozneje.




Japonski premier Šinzo Abe je na slovesnosti izrazil upanje, da jim bo uspelo mednarodno skupnost prepričati v svet brez jedrskega orožja. Julija letos je sicer pogodbo o prepovedi jedrskega orožja podpisalo 122 držav, gre pa za prvo mednarodno pogodbo o jedrski razorožitvi po več kot 20 letih. Zanimivo, med podpisnicami ni številnih velesil, kot so ZDA, Velika Britanija in Francija, pa tudi Japonske ne, saj naj dokument ne bi odseval realnosti mednarodne varnosti in ker po njihovem poglablja delitve med državami z jedrskim orožjem in tistimi brez – nobena od devetih držav, ki razpolagajo z jedrskim orožjem, namreč ni sodelovala o pogajanjih pri sporazumu. Pomen tega pa je nas slovesnosti v Hirošimi poudaril župan Kazumu Matsui in pozval k sodelovanju vse države, na pereče vprašanje pa je opozoril tudi Antonio Geterres, generalni sekretar OZN.



Spomnimo, tri dni po tragediji na Hirošimi je kruta usoda doletela še Nagasaki: nad tem mestom je eksplodirala bomba Debeluh (Fat Man) s plutonijevo sredico. Takoj je umrlo 40.000 ljudi, pozneje pa še več kot 30.000. Šest dni po tem napadu je Japonska podpisala kapitulacijo.