Prvo ime uspešne referendumske kampanje proti spremembam in dopolnitvam Zakona o vodah, publicistka in avtorica knjige Moja odločitev – Pričevanja, pravice in predsodki o splavu, Nika Kovač, je veselo novico prejela med štetjem referendumskih podpisov.


Na prestižni newyorški univerzi (v sodelovanju z univerzo v Chicagu) bo v šolskem letu 2021/22 ena od dveh skupin dvanajstih posameznikov z vsega sveta – edina iz Evropske unije –, ki jih je Fundacija prepoznala kot »vodje prihodnosti«, in sicer na podlagi bistvenega prispevka k razvoju skupnosti. Program Obama Scholars pod okriljem nekdanjega ameriškega predsednika Baracka Obame je namenjen izobraževanju in opolnomočenju posameznikov, ki so že pokazali svojo predanost boljši in pravičnejši družbi.

V zadnjih letih smo lahko spremljali ameriško notranjepolitično dogajanje bolj intenzivno kot sicer. Čeprav je Nika izjemno počaščena, ker ji je uspelo postati ena od izbranih udeležencev programa, ohranja odprte oči: »Ko se pripravljaš na življenje in študij v ZDA, zelo hitro trkneš ob številne sistemske zablode. Prejšnji teden me je recimo izjemno šokiralo predavanje o zdravstvenih zavarovanjih, kjer sem izvedela, da kakovostno osnovno zavarovanje stane kar 1.500 dolarjev na mesec. Hkrati me skrbi, kaj bi se zgodilo, če bi imela v ZDA slučajno kakšne zaplete, povezane z mojo sladkorno boleznijo, saj je zdravljenje te bolezni v ZDA izjemno slabo in drago. Ena ampula inzulina stane 300 dolarjev. Zavedam se, da je štipendija, ki bo krila tudi stroške zdravstvene oskrbe, privilegij, a še bolj se zavedam, kako pomembno je, da imamo v Sloveniji javno dostopna zdravstvo in šolstvo, ki nista namenjena samo elitam.«  

Predsednica Fundacije Obama Valerie Jarrett, nekdanja svetovalka predsednika ZDA, je v sporočilu za javnost zapisala, da je »spremljati zavezanost teh vzhajajočih voditeljev, ki si prizadevajo zadovoljiti gospodarske, izobraževalne in socialne potrebe svojih skupnosti po vsem svetu, res presunljivo. Vseh dvanajst izbrancev je pokazalo izjemen pogum in predanost, duha, ki ga potrebujemo za ustvarjanje trajnih sprememb v svetu, zlasti v težkih časih.«

Nika Kovač največjo moč programa vidi v srečevanju ljudi z vsega sveta, v spoznavanju dosežkov v družbenem boju, v prepoznavanju skupnih vrednotah. »Prav izmenjevanje izkušenj, pogovori z različnimi ljudmi so tisto, kar šteje največ,« je prepričana. »Če imamo skupnost, smo močni.«