Do začetka 20. stoletja so v mestu na lepi modri Donavi verjeli, da so polži nadvse zdravo živilo mnogi pa so jim pripisovali celo afrodizične lastnosti. Polže so dnevno ponujali kar na specializirani polžji tržnici v središču mesta, pripravljali pa so jih na vse mogoče načine, med drugim tudi sladke kuhane, ocvrte in pečene s slanino ter zeljem. Polžja vnema je gorela tako močno, da so leta 1810 na Dunaju izdali celo kuharsko knjigo posvečeno polžjim jedem. V njej so bili zbrani recepti za polnjene polže, polžje cmoke, nabodala, klobasice, celo polžjo pašteto. 



Dunajska kulinarična zgodovina bi kmalu utonila v pozabo, če je pred leti ne bi obudil Dunajčan Andreas Gugumuck. Svojo 400 let staro družinsko kmetijo je spremenil v polžjo farmo in začel gojiti velike vrtne polže na parcelah, posejanih s sončnicami, blitvo, ogrščico, timijanom in koromačem. Njegova zaveza, da ohranja dunajsko polžjo tradicijo, se je izkazala za uspešno in kmalu je s polži oskrboval številne restavracije. Da bi ljudem še bolj približal polžje specialitete, pa na polžji farmi danes polže tudi predelujejo v pripravljene živilske izdelke kot so denimo vloženi polži v balzamičnem kisu in čebuli, polžji golaž ter polžji ragu. 



Gugumuck je za svoje delo leta 2012 prejel evropsko nagrado za inovativne mlade kmetovalce, med drugim pa je komisijo navdušil tudi s polžjim festivalom, ki ga prireja že od leta 2008. Letos, ko obeležujejo že deseto leto kulinaričnega druženja, bo teden polžev med 24. in 30. septembrom še toliko bolj poseben. Kar sto vrhunskih restavracij se bo zbralo in obiskovalcem ponudilo inovativne polžje specialitete, navdihnjene z zgodovino Dunaja in osvežene z novodobnimi kulinaričnimi pristopi, od polžev na žaru do polžjega namaza na japonski način. 


Foto: Österreich Werbung/ Andreas Gugumuck


Vrhunec festivala bo v soboto, 29. septembra, na posestvu Gugumuck, kjer se bodo predstavili vinogradniki, pivovarji, izdelovalci čokolad in gastronomi. Poleg okušanja polžjih jedi bodo potekali tudi vodeni ogledi posestva in delavnice za najbolj radovedne. Vstop je prost. 


Foto: Karin Nussbaumer