In ne le da je izjemno osvežilen in odličnega okusa, hvali se tudi s številnimi zdravilnimi snovmi. Povrhu vsebuje zelo malo kalorij in veliko vode, zato je v poletnem času izjemno dobrodošlo živilo, ki ga lahko uživamo surovo, kuhano ali popečeno. Spada sicer med sadje, a ga najraje kombiniramo s preostalo zelenjavo.



Poleg vseh mineralov in vitaminov vsebuje dragoceni likopen, ki plodovom daje značilno rdečo barvo (nekatere sorte so tudi rumene ali oranžne, redke celo črne ali zelene), varuje pa srce in ožilje. Preprečuje celo rakava obolenja, saj je učinkovit antioksidant, ki med drugim povečuje zaščitni faktor kože, zato bi se ga morali poleti, ko je le mogoče, do sitega najesti. Varuje tudi prostato, dojke, prebavila, pljuča in mehur, zmanjšuje tudi tveganje za nevrodegenerativne bolezni in sladkorno bolezen tipa 2. Spodbuja delovanje trebušne slinavke. Preprečuje vnetja in napredovanje ateroskleroze, uravnava krvni tlak in raven holesterola v krvi. Bogat je tudi z vitaminoma A in C ter minerali, kot so železo, kalcij in magnezij.



Ohranja zdravje kosti, radi pa ga imajo tudi tisti, ki trpijo za migrenami. Kot velja pri večini plodov, se tudi paradižnik hvali z zelo bogato lupino, ki jo je škoda zavreči, zato kupujemo samo ekološko in pod strogim nadzorom pridelana ter oprana živila.